Jak snížit cholesterol bez léků?

Otázka

Při poslední kontrole mi lékařka dělala celkové vyšetření, včetně odběrů krve a další. Mimo jiné mi zjistila i vysoký cholesterol.

Není to asi nic hrozného, protože na to zatím nepotřebuji brát léky. Zkouším nyní najít informace, jak snížit cholesterol bez léků, třeba jen změnou jídelníčku.

Nemáte někdo nějakou dobrou radu nebo tip?

Vyřešeno
, Roman Z. 3 roky 1 Odpověď 638 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Zuzana Vlčková
  0

  Na snížení cholesterolu opravdu asi nejlépe funguje změna jídelníčku. Základem je hlídat si především tuky. Musíte omezit nezdravé tuky. Ty jsou obsaženy především v červeném mase, v uzeninách, v plnotučných mléčných výrobcích, v některých sladkostech apod.

  Namísto těchto „nezdravých“ tuků, byste naopak měl do svého jídelníčku zařadit zdravé tuky (omega-3 mastné kyseliny). Ty neovlivňují přímo hladinu cholesterolu, ale mají pozitivní vliv na srdce a na krevní tlak. Dobrým zdrojem „zdravých tuků“ jsou ryby a mořské plody, ořechy (např. vlašské) a různá semínka (např. lněné semínko).

  Na snížení cholesterolu pomáhá jídlo s vysokým obsahem vlákniny. Obecně se udává, že zdravý jídelníček by měl obsahovat alespoň 40 gramů vlákniny.

  Vláknina je nerozložitelná složka potravy. Nejčastěji se jedná o komplexní rostlinné sacharidy, které naše tělo neumí strávit. Hodně vlákniny obsahují některé druhy zeleniny nebo i ovoce.
  Vláknina napomáhá lepšímu trávení a vylučování škodlivých látek s těla. Mimo jiné napomáhá i snižování hladiny cholesterolu. Dobrým zdrojem vlákniny jsou například ovesné vločky, zelenina (mrkev, listová zelenina, brokolice, kapusta, fazole apod.), nebo ovoce (např. jablka nebo hrušky).

  Na snížení hladiny cholesterolu také pomáhá pravidelné cvičení. To opět nesnižuje přímo hladinu „špatného“ cholesterolu, ale zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu.

  Špatný cholesterol je LDL cholesterol. Ten se usazuje na stěnách cév a způsobuje zdravotní komplikace. Dobrý cholesterol je HDL. Ten reguluje i celkové množství cholesterolu v krvi a působí proti usazování toho špatného.

  Určité množství cholesterolu v krvi je pro naše tělo nezbytné. Problém nastává, až při jeho zvýšeném množství, ve chvíli kdy není rovnováha mezi tím „dobrým“ a „špatným“ cholesterolem.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď