Zdravotní pojištění – neschopenka po ukončení studia

Otázka

Dobrý den prosím o radu.

Syn ukončil studium. Stal se mu úraz, proto nemůže nastoupit do zaměstnání.

Když si nechá vypsat neschopenku, musí si platit zdravotní pojištění sám?

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, Libuše K. 2 měsíce 1 Odpověď 64 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Zdravotní pojištění může platit stát, zaměstnavatel, nebo si jej lidé musí platit sami (buď jako podnikatelé (OSVČ), nebo jako osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP)).

  Stát platí zdravotní pojištění v řadě různých případů. Týká se to i neschopenky. Ale pouze v případě, že je nárok na nemocenské dávky.

  Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

  § 7

  (1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

  i) osoby uvedené v § 5 písm. c), které jsou příjemci dávek nemocenského pojištění;
  Pokud bude syn v pracovní neschopnosti po skončení studia, tak je poměrně pravděpodobné, že nebude mít nárok na nemocenské dávky.

  Během studia, nevzniká účast na nemocenském pojištění. V době školy, nebo po skončení školy, tedy obvykle nemůže být nárok na „placenou neschopenku“.

  Nárok na nemocenskou by mohl být jenom v případě, že by syn během studia pracoval v nějakém zaměstnání, kde by za něj zaměstnavatel odváděl pojištění. Mohla by to případně být i jenom nějaká brigáda na DPP (příjem nad 10 000 Kč) nebo na DPČ (příjem od 4000 Kč).

  Nebo pokud by po skončení školy, nastoupil do nějakého zaměstnání. Pak je nárok na placenou neschopenku, v podstatně hned od prvního dne v nové práci.

  Další možností je to, že pokud by byl syn vedený v evidenci uchazečů o zaměstnání, pak za něj platí zdravotní pojištění stát.

  Po skončení studia, sice obvykle není nárok na podporu v nezaměstnanosti (i zde by bylo nutné pracovat v nějakém zaměstnání nebo alespoň na dohodu, alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky). I po skončení studia, je ale možné být vedený v evidenci na ÚP, jako uchazeč o zaměstnání.

  Pokud ale syn zatím nebyl v evidenci na Úřadu práce, tak už ho nyní úřad nemusí přijmout do evidence. V době pracovní neschopnosti, se totiž nemůže stát uchazečem o zaměstnání.

  Pokud za syna neplatí zdravotní pojištění stát, pak si musí sám platit alespoň minimální částku (minimální zdravotní pojištění je aktuálně 2336 Kč měsíčně). Jinak by mu u zdravotní pojišťovny vznikal dluh.

  Povinnost platit zdravotní pojištění vzniká už po skončení školy – buď od následujícího měsíce, nebo skončení prázdnin (záleží na tom, jaká škola byla ukončena).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď