Délka neschopenky pro důchodce , Hmotná nouze pro důchodce , Invalidní důchod - zdravotní pojištění , Jaká je maximální délka neschopenky? , Kolik je životní minimum pro důchodce? , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Nárok na nemocenskou u invalidního důchodce , Neschopenka - invalidní důchodce , Pracující důchodce a nemocenská , Zákaz výpovědi během neschopenky
Pracující důchodce na nemocenské – výpověď v zaměstnání po 70 dnech
Otázka
Dobrý den, jsem příjemcem starobního důchodu, ale i nadále jsem v pracovním poměru. Pracuji pro jednu firmu na částečný úvazek.
Na konci léta, se mi stal vážný úraz. Mám už za sebou jednu operaci, a čeká mě minimálně ještě jedna další operace.
Zatím jsem na neschopence, ale dočetl jsem se, že mi po 70 dnech bude neschopenka ukončena. Takže by mě zajímalo, co bude dál?
Musím dát v zaměstnání výpověď, protože ještě několik týdnů nebudu práce schopný? Rád bych se tam potom ještě vrátil, až se vyřeší moje momentální zdravotní problémy. Ale zatím nemám od lékaře žádný rozumný odhad.
Prý se uvidí až po další operaci. Na tu ale půjdu, až se mi zlepší zdravotní stav. Takže momentálně netuším, jestli to bude za 2 měsíce, nebo za půl roku.
Předem děkuji za radu
Vyřešeno
Nemocenská, Neschopenka, Výpověď ze zaměstnání, Zdraví a nemoc
11 měsíců
1 Odpověď
538 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pracovní neschopnost (neschopenka) a případný nárok na nemocenské dávky, jsou dvě různé věci. V pracovní neschopnosti můžete být i po skončení nároku na nemocenské dávky.
Na nemocenskou má nárok i pracující důchodce (za předpokladu, že se jedná o zaměstnání, kde vzniká účast na nemocenském pojištění a jsou splněny i všechny další podmínky).
Je zde ale omezení – maximální délka nemocenské u důchodce je kratší, než u ostatních zaměstnanců. Maximální podpůrčí doba pro nemocenské dávky, je omezena na 70 kalendářních dní. A navíc se sčítají i všechny neschopenky během jednoho kalendářního roku.
Po uplynutí těchto 70 dní, vám stát (ČSSZ) přestane vyplácet nemocenskou. Tím se ale nemění nic na tom, že i nadále budete v pracovní neschopnosti. Ukončení výplaty nemocenské, není důvodem pro ukončení neschopenky.
Ve vztahu k vašemu zaměstnání, tedy bude i nadále v pracovní neschopnosti. Nemáte žádnou povinnost dávat výpověď nebo ukončovat pracovní poměr jinou formou.
Po dobu neschopenky (když jste v pracovní neschopnosti), vám ani nemůže dát výpověď zaměstnavatel (resp. existuje pár výjimek, kdy je možná výpověď i během neschopenky, ale tím se teď nebudu zabývat).
O případném ukončení neschopenky, rozhoduje váš lékař. Ten by vám měl ukončit pracovní neschopnost po vašem uzdravení. Nebo případně může být ukončena neschopenka i po 180 dnech – pokud by byl váš zdravotní stav stabilizovaný.
Viz paragraf 59, odstavec 1, písmeno b, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):
Do doby, než vám bude ukončena neschopenka, jste tedy i nadále zaměstnancem a nemusíte řešit výpověď. Jako starobní důchodce, ani nemusíte řešit zdravotní pojištění po skončení nároku na nemocenské dávky (zdravotní pojištění za vás platí stát).
Jediné omezení, které zde pro vás je, spočívá v tom, že po uplynutí 70 dní, již nebudete dostávat nemocenskou (dostáváte ale důchod, takže nebudete zcela bez příjmu).
Pokud by vám neschopenka pokračovala i v následujícím roce, pak to bude stejné – ani od ledna nebudete mít nárok na nemocenskou. Zákon je v tomto případě pro pracující důchodce poměrně přísný.
Viz paragraf 28, odstavec 1, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):