Jak dlouho můžu být na neschopence? , Jak se počítá nemocenská za prvních 14 dní , Kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání? , Kdy budu mít nárok na druhou neschopenku? , Kdy je nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru? , Kolik je minimální nemocenská 2024? , Kolik je za neschopenku v roce 2024 , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Náhrada mzdy za nemoc 2024 , Náhrada od zaměstnavatele za pracovní úraz , Nárok na nemocenskou o víkendu , Ochranná doba 7 dní pro neschopenku
Nemocenská v ochranné lhůtě prvních 14 dní
Otázka
Dobrý den, prosím můžete mi zodpovědět, jak je to s výplatou – peněžní dávkou v tzv. ochranné lhůtě??
Pracovní poměr jsem skončila dohodou k 31. 12. 2023 a následně na to 2. 1. 24 jsem byla práce neschopna, tudíž v ochranné lhůtě.
Jak je to s výplatou nemocenské v prvních 14-ti dnech?
Zaměstnavatel mi oznámil, že nic nedostanu, až poté, od 15. dne, kdy vyplácí již sociálka??
Nerozumím tomu, myslela jsem si, že od zaměstnavatele bych měla dostat za 14 dní, z důvodu té ochranné lhůty?
Prosím můžete mi to nějak vysvětlit a odkázat na daný zákon?
Zdvořile děkuji za odpověď.
Vyřešeno
Nemocenské dávky
6 měsíců
1 Odpověď
328 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Sice se často píše jen o „nemocenské“, fakticky jsou to ale dvě odlišné dávky – náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele vs. nemocenské dávky od státu (ČSSZ).
Ochranná doba (7 kalendářních dní po skončení pracovního poměru) se týká pouze a jenom nároku na nemocenské dávky. Nemocenské dávky, vyplácí ČSSZ od 15 dne pracovní neschopnosti.
Ochranná doba, pro nárok na nemocenské dávky, je definována v zákonu o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15, odstavec 1:
Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti, platí svým zaměstnancům nemocenskou zaměstnavatel. Jedná se o náhradu mzdy za nemoc.
Podstatná jsou slova „svým zaměstnancům“ a „náhrada mzdy“. Během prvních 14 dní, máte nárok na nemocenskou, jenom pokud jste zaměstnancem (což po skončení zaměstnání nejste).
Prvních 14 dní platí zaměstnavatel jenom neodpracované hodiny (zameškané z důvodu neschopenky).
Tj. na náhradu mzdy není nárok ani třeba o víkendu nebo případně ani v jiné dny, na které vám nepřipadá pracovní směna. Prvních 14 dní je to náhrada mzdy – pokud není nárok na mzdu, tak není nárok ani na náhradu mzdy.
Náhrada mzdy za nemoc, je definována v zákoníku práce. Viz zákon 262/2006 Sb., paragraf 192 až 194, uvádím pouze odstavec 1 – podstatný je hned začátek, kde se definuje, že na náhradu mzdy má nárok jenom zaměstnanec:
Jakmile skončí zaměstnání (což vám skončilo 31. 12. 2023), tak už nejste zaměstnancem, nepřicházíte o žádnou mzdu z důvodu nemoci, a proto vám bývalý zaměstnavatel ani nemusí platit náhradu mzdy nemoc.
Máte ale nárok na nemocenské dávky (od 15 dne), protože vaše pracovní neschopnost začala ještě během ochranné doby.