Nemocenská v ochranné lhůtě prvních 14 dní

Otázka

Dobrý den, prosím můžete mi zodpovědět, jak je to s výplatou – peněžní dávkou v tzv. ochranné lhůtě??

Pracovní poměr jsem skončila dohodou k 31. 12. 2023 a následně na to 2. 1. 24 jsem byla práce neschopna, tudíž v ochranné lhůtě.

Jak je to s výplatou nemocenské v prvních 14-ti dnech?

Zaměstnavatel mi oznámil, že nic nedostanu, až poté, od 15. dne, kdy vyplácí již sociálka??

Nerozumím tomu, myslela jsem si, že od zaměstnavatele bych měla dostat za 14 dní, z důvodu té ochranné lhůty?

Prosím můžete mi to nějak vysvětlit a odkázat na daný zákon?

Zdvořile děkuji za odpověď.

Vyřešeno
Hanka 6 měsíců 1 Odpověď 328 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Mgr. Hana Nejedlá
    0

    Sice se často píše jen o „nemocenské“, fakticky jsou to ale dvě odlišné dávky – náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele vs. nemocenské dávky od státu (ČSSZ).

    Ochranná doba (7 kalendářních dní po skončení pracovního poměru) se týká pouze a jenom nároku na nemocenské dávky. Nemocenské dávky, vyplácí ČSSZ od 15 dne pracovní neschopnosti.

    Ochranná doba, pro nárok na nemocenské dávky, je definována v zákonu o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15, odstavec 1:

    § 15

    (1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

    Během prvních 14 dní pracovní neschopnosti, platí svým zaměstnancům nemocenskou zaměstnavatel. Jedná se o náhradu mzdy za nemoc.

    Podstatná jsou slova „svým zaměstnancům“ a „náhrada mzdy“. Během prvních 14 dní, máte nárok na nemocenskou, jenom pokud jste zaměstnancem (což po skončení zaměstnání nejste).

    Prvních 14 dní platí zaměstnavatel jenom neodpracované hodiny (zameškané z důvodu neschopenky).

    Tj. na náhradu mzdy není nárok ani třeba o víkendu nebo případně ani v jiné dny, na které vám nepřipadá pracovní směna. Prvních 14 dní je to náhrada mzdy – pokud není nárok na mzdu, tak není nárok ani na náhradu mzdy.

    Náhrada mzdy za nemoc, je definována v zákoníku práce. Viz zákon 262/2006 Sb., paragraf 192 až 194, uvádím pouze odstavec 1 – podstatný je hned začátek, kde se definuje, že na náhradu mzdy má nárok jenom zaměstnanec:

    § 192

    (1) Zaměstnanci, který byl uznán dočasně práce neschopným nebo kterému byla nařízena karanténa, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náhrada mzdy nebo platu ve dnech podle věty druhé a ve výši podle odstavce 2, pokud ke dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény zaměstnanec splňuje podmínky nároku na nemocenské podle předpisů o nemocenském pojištění. V mezích období uvedeného ve větě první přísluší tato náhrada mzdy nebo platu za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí, pokud v těchto jednotlivých dnech splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění, a pokud pracovní poměr trvá, ne však déle než do dne vyčerpání podpůrčí doby určené pro výplatu nemocenského61). Vznikla-li dočasná pracovní neschopnost ode dne, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná období 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti pro účely poskytování náhrady mzdy nebo platu následujícím kalendářním dnem. Jestliže v období prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény náleží nemocenské62), peněžitá pomoc v mateřství63), dávka otcovské poporodní péče113) nebo dlouhodobé ošetřovné, náhrada mzdy nebo platu nepřísluší. Vznikne-li zaměstnanci v době dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény právo na náhradu mzdy nebo platu podle věty první až třetí, nepřísluší mu současně náhrada mzdy nebo platu z důvodu jiné překážky v práci.

    Jakmile skončí zaměstnání (což vám skončilo 31. 12. 2023), tak už nejste zaměstnancem, nepřicházíte o žádnou mzdu z důvodu nemoci, a proto vám bývalý zaměstnavatel ani nemusí platit náhradu mzdy nemoc.

    Máte ale nárok na nemocenské dávky (od 15 dne), protože vaše pracovní neschopnost začala ještě během ochranné doby.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď