Nárok na podporu v nezaměstnanosti – dlouhodobá neschopenka po skončení zaměstnání

Otázka

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná od roku 2020 s tím, že jsem 3 roky pracovala ale ve třech zaměstnáních, s tím že jsem vždy přešla ze zaměstnání do zaměstnání.

V 1 zaměstnání jsem byla půl roku, nebyla mi prodloužena pracovní smlouva.

Druhé zaměstnání jsem si našla hned a po roce a půl neprodloužena pracovní smlouva

A třetí zaměstnání smlouva na dobu určitou 1 rok, ale ze zdravotních důvodů jsem musela na neschopenku cca 40 dni před skončení smlouvy na dobu určitou.

A na neschopence jsem už skoro rok. Teď k poslednímu dni v měsíci mi končí neschopenka.

A má otázka zní, zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , Terka 6 měsíců 1 Odpověď 525 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je nutné splnit příslušné podmínky. Jednou z hlavních podmínek, je minimální „odpracovaná“ doba 12 měsíců za poslední dva roky.

    Jako „odpracovaná“ doba, se počítá výdělečná činnost, zakládající účast na důchodovém pojištění (například zaměstnání).

    Sčítají se všechny předchozí činnosti, které budou spadat do období předchozích 24 měsíců (před podáním žádosti o podporu). Nebo se počítá i náhradní doba zaměstnání.

    Jako náhradní doba zaměstnání, se počítá i pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru.

    Viz zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 41, odstavec 3, písmeno g:

    (3) Za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba

    g) trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zvláštního právního předpisu, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zvláštního právního předpisu.

    Na podporu v nezaměstnanosti tedy můžete mít nárok, i když budete v posledních dvou letech delší dobu na neschopence (počítá se vám to jako náhradní doba zaměstnání).

    V případě, že vám na podporu v nezaměstnanosti vznikne nárok jenom díky započítání této náhradní doby, tak je následně podpora v nezaměstnanosti jenom poměrně nízká.

    Vypočítá se to z průměrné mzdy v ČR a vychází to na 6 365 Kč první a druhý měsíc, 5 092 Kč třetí a čtvrtý měsíce a 4 667 Kč během dalších měsíců (na podporu může být nárok 5 až 11 měsíců podle věku).

    Viz. zákon o zaměstnanosti, paragraf 51:

    (1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

    a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď