Vztahuje se milostivé léto i na exekuci od banky?

Otázka

Dobrý den,

Dočetl jsem se na internetu, že probíhá nějaké milostivé léto, kdy mi můžou odpustit dluh. Mám už zhruba dva roky exekuci u banky.

Měl jsem sjednaný úvěr, který jsem nějak nezvládal splácet. Poté, co jsem nezaplatil několik splátek, mi banka celý úvěr zesplatnila, a nakonec to skončilo u exekutora. Mám nyní exekuci na mzdu, a chtěl bych se jí zbavit.

Zajímalo by mě, jestli se milostivé léto, týká i exekucí od banky. A na koho se mám případně obrátit? Na banku nebo na exekutora?

Předem děkuji za radu

Vyřešeno
, Roman Ch. 3 roky 1 Odpověď 432 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Milostivé léto, podle zákona č. 286/2021 Sb., části druhé, čl. IV bodu 25, které probíhá od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022, se vztahuje pouze na dluhy (exekuce), které jsou u státních institucí, nebo u společnosti, kde má většinový vlastnický podíl stát.

  Milostivé léto, se tedy vztahuje například na dluhy u ČEZ, na dluhy za pokuty v MHD, na dluhy na zdravotním pojištění, dluhy za televizní nebo rozhlasový poplatek, dluhy vůči městu například za popelnice, apod.

  Základním předpokladem je to, že se jedná o exekuci, která je vymáhána prostřednictvím exekutora (pokud je dluh vymáhán ve správním řízení, tak se na něj milostivé léto nevztahuje – týká se například nezaplacených daní u Finančního úřadu apod.).

  Milostivé léto se ale nevztahuje na dluhy vůči soukromníkům nebo společnostem ze soukromého sektoru. Obecně se tedy milostivé léto netýká dluhů/exekucí u bank, mobilních operátorů, splátkových společností apod.

  Některé banky, se ale rozhodly dobrovolně připojit k milostivému létu. A nabízí stejné podmínky, jaké určuje zákon, nebo si stanovily vlastní (velmi podobné) podmínky pro odpuštění dluhů. Některé banky, umožňují i odpuštění penále/sankčních poplatků u dluhů, které zatím nejsou v exekuci.

  To, zda se na vaši exekuci vztahuje „milostivé léto“, tedy záleží na tom, u které banky máte svůj dluh. Z větších českých bank, se k milostivému létu připojily například tyto banky:

  • Česká spořitelna – informace k odpuštění dluhů zde
  • Komerční banka – informace k odpuštění dluhů zde
  • Moneta Bank – informace k odpuštění dluhů zde
  • Air Bank
  • Home Credit

  Doporučím vám tedy, obrátit se na svoji banku (i když není uvedena v seznamu výše) a zeptat se na možnosti odpuštění/ukončení exekuce.

  Podmínky se u jednotlivých bank mírně liší. Někde je nutné zaplatit celou jistinu (původní dluh) a poplatek 908 Kč ihned (do 28. 1. 2022). Někde je lhůta na zaplacení delší. Někde je možné takto řešit i dluhy, které zatím nejsou v exekuci.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď