Může mi exekutor vzít mateřskou?

Otázka

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem a můj jediný příjem je mateřská. Kromě toho ještě od Úřadu práce pobírám přídavky na dítě a dávky na bydlení.

Žiju sama v pronajatém bytě s dítětem. Otec dítěte by mi měl platit alimenty, ale spíše neplatí, než že by něco posílal. Jsem tedy odkázaná hlavně na mateřskou a na to co mi pošlou z Úřadu práce.

Teď mi hrozí exekuce, kvůli dluhu z minulosti (vůbec jsem o něm nevěděla) a mě by zajímalo, jestli mi může exekutor zabavit mateřskou, nebo sociální dávky z Úřadu práce?

Vyřešeno
, Jolana G. 3 roky 1 Odpověď 2002 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  Pokud se budeme bavit o exekuci formou srážek z příjmu, pak platí, že exekuce se netýká jenom výplaty ze zaměstnání, ale i různých dalších typů příjmu.

  Mezi exekučně postižitelné příjmy patří například i podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci. Také i nemocenské dávky, důchod (starobní, invalidní). Exekuce se může vztahovat i na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) nebo na rodičovský příspěvek (rodičovskou).

  Na většinu sociálních dávek se ale exekuce naopak vztahovat nemůže. Mezi nezabavitelné příjmy spadá například zmíněný příspěvek na bydlení. Nebo také dávky hmotné nouze. I příspěvek na dítě vám exekutor nezabaví (ten hlavně proto, že je to příjem dítěte, který vy za něj spravujete, dokud je nezletilé).

  To, jestli vám exekutor může „vzít“ mateřskou, pak bude záviset na tom, jak je vysoká. Nikdy vám ji nemůže zabavit celou. U exekuce na peněžitou pomoc v mateřství nebo na rodičovský příspěvek se postupuje stejně, jako u exekuce na mzdu.

  Nejprve by se určilo nezabavitelné minimum. Pokud žijete jen sama s dítětem, pak by nezabavitelné minimum bylo 10 632 Kč (od 1. 7. 2020).

  Jestliže je vaše mateřská/rodičovská nižší než 10 362 Kč, pak není potřeba nic řešit. Exekuce vůbec neproběhne.

  Pokud byste měla mateřskou například 12 000 Kč, pak by se vám něco „málo“ zabavilo. Z částky 12 000 Kč by se odečetlo nezabavitelné minimum. Zbytek (1638 Kč) by se rozdělil na třetiny.

  Pokud máte jen „obyčejnou“ exekuci (nezaplacené pokuty, různé poplatky, účty, půjčky apod.), pak si exekutor může vzít jenom jednu třetinu. Tj. zabavil by 546 Kč. A zbytek by vám zůstal.

  U přednostní exekuce (především dluhy vůči státu apod.) si exekutor může vzít dvě třetiny ( tj. 1092 Kč).

  Vzhledem k tomu, že jak mateřská, tak i rodičovská nebývá příliš vysoká, tak si toho exekutor moc nevezme. Příspěvek na bydlení nebo příspěvek na dítě vám exekutor nemůže zabavit vůbec. Můžete si to sama spočítat v kalkulačce: Výpočet exekuce  2020.

  Jiné by to ale bylo při exekuci na účet. Ten může exekutor účet zablokovat a vy se jednoduše k finančním prostředkům na účtu nedostanete. Musela byste pak pracně dokazovat, že to co vám na účet chodí, patří mezi nezabavitelné příjmy.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď