Ošetřovné v době uzavření školky – má manžel nárok na OČR

Otázka

Dobrý den, do konce dubna jsem na rodičovské dovolené. Nastoupila jsem do zaměstnání, nyní jsem již měsíc po skončení zkušební doby. Od 1. 3. 2021 se uzavřou školky.

Chci se zeptat, jestli může manžel být na OČR a být s dcerou doma, když jsem ještě na rodičovské dovolené do dubna.

Pracuji jako vedoucí prodejny a uzavření školky je pro mne nečekaný zásah a nevím, zda může být manžel s dcerkou doma a já dále chodit do práce.

Předem děkuji za rychlou odpověď.

Vyřešeno
, Kateřina P. 2 měsíci 1 Odpověď 292 zobrazení 1

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Ve svém dotazu píšete, že jste na rodičovské dovolené, ale současně, že jste nastoupila do nového zaměstnání. Nejsem si tedy jistá, jestli nezaměňujete „rodičovskou dovolenou“ a „rodičovský příspěvek“.

    Rodičovská dovolená je pracovní volno bez náhrady mzdy, které vám poskytuje zaměstnavatel. O rodičovské dovolené se dá tedy mluvit jen v době, kdy jste zaměstnaná u stejného zaměstnavatel, po celou dobu po porodu.

    Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, kterou vám vyplácí Úřad práce, z titulu péče o dítě.
    Osobně se tedy domnívám, že nejste na rodičovské dovolené, ale pouze čerpáte rodičovský příspěvek. A ten vám končí právě na konci dubna?

    Podstatný je totiž právě rodičovský příspěvek. To jestli jste na rodičovské dovolené (tj. stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, jako před porodem) a během rodičovské dovolené nastoupila do jiného zaměstnání, nehraje až tak velkou roli. Důležité je to, zda je na dítě stále vyplácen rodičovský příspěvek.

    Pokud tomu tak skutečně je (na dítě je vyplácen rodičovský příspěvek), pak váš manžel nemůže čerpat ošetřovné.

    Ošetřovné byste mohla čerpat vy (jste zaměstnaná a na ošetřovné tudíž máte nárok, i kdybyste měla druhé zaměstnání, kde byste byla na rodičovské dovolené), váš manžel na něj ale nemůže mít nárok – a to až do doby, než vám skončí výplata rodičovského příspěvku.

    Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

    (3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

    Výjimkou by byla situace, kdy vy sama byste byla například nemocná, byla hospitalizovaná v nemocnici, byla v porodnici apod. (tj. nemohla se případně postarat o dítě). Pak by i manžel mohl mít nárok na ošetřovné, i v době kdy je na dítě ještě čerpán rodičovský příspěvek.

    Manžel pochopitelně může zůstat doma s dítětem, ale musel by to řešit formou neplaceného volna, klasické dovolené nebo práce na home-office.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď