Nárok na ošetřovné po nástupu do nového zaměstnání

Otázka

Dobrý den, mohu za březen 2021 čerpat ošetřovné na sedmiletou dceru z důvodu s uzavření škol, pokud jsem do zaměstnání nastoupila až od ledna 2021?

Před tím jsem pracovala pouze na DPP bez odvodů na SP a ZP.

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
Markéta 3 roky 1 Odpověď 1136 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud jste od ledna nastoupila do zaměstnání na HPP (tj. nejednalo se o práci na DPČ nebo DPP), pak vám účast na nemocenském pojištění vzniká od zahájení zaměstnání.

  Máte tedy nárok na ošetřovné za stejných podmínek, jako kterýkoliv jiný zaměstnanec. Není zde podmínka, nějaké minimální odpracované doby nebo něco podobného.

  Je to stejné, jako s nárokem na nemocenské dávky. Pokud onemocníte, třeba hned první den po zahájení nové práce, tak máte nárok na nemocenskou. S nárokem na ošetřovné je to stejné.

  Odlišné podmínky platí jen při práci na DPČ nebo DPP. Tam za běžných podmínek na ošetřovné není nárok vůbec. U aktuálního krizového ošetřovného nárok je, pokud byla účast na nemocenském pojištění u těchto dohod, alespoň 3 kalendářní měsíce.

  To se týká ale jen DPP a DPČ. Pokud pracujete v „klasickém“ pracovním nebo služebním poměru, tak zde žádná podobná „minimální“ doba účasti na nemocenském pojištění není.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď