Kompenzační bonus pro OSVČ během podzimu 2020?

Otázka

Dobrý den,

Podnikám jako OSVČ v oblasti dodávek pro restaurace. Vzhledem k tomu, že v říjnu vláda zavřela všechny restaurace, tak nemám skoro žádnou práci. Moje zakázky spadly na cca 10% toho, co je běžné.

Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na nějakou kompenzaci od státu? Sice mi přímo nezakázali podnikání, ale tím, že skoro všichni moji zákazníci mají zavřené podniky, tak jsem na tom špatně.

Děkuji za radu!

Vyřešeno
, Jarda M. 4 roky 1 Odpověď 2839 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Vláda aktuálně připravuje obnovení podpory pro OSVČ (a některé další skupiny lidí) – kompenzační bonus. Podobně, jako na jaře, by se měl během nouzového stavu vyplácet kompenzační bonus ve výši 500 Kč na den.

  Tento třetí kompenzační bonus by měl být aktuálně za období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (tj. 31 dní). Za těchto 31 dní by si OSVČ mohl požádat o vyplacení částky 15 500 Kč. Není to sice mnoho, ale je to alespoň částečná pomoc.

  V případě, že by došlo k prodloužení nouzového stavu (tedy i na další část listopadu, nebo i déle), pak by se adekvátně měla prodloužit i tato podpora. Kromě toho jsou zde i další podpory – COVID nájemné, Antivirus apod.

  Na rozdíl od jarních měsíců, ale 3 kompenzační bonus nebude vyplácen plošně „všem“ OSVČ, ale jen těm, kterých se přímo dotýkají aktuální omezení:

  • Jedná se především o ty podnikatele, kde došlo k uzavření provozoven (restaurace, bary, fitness centra, koupaliště, muzea, galerie, pořádání svateb, vzdělávacích akcí, koncertů, divadel apod.)
  • Nárok budou mít i ti OSVČ, kteří poskytují služby nebo dodávají zboží pro výšeuvedené podnikatele
  • Podmínkou je to, že došlo k omezení alespoň z 80%

  Ostatní podmínky pro nárok na kompenzační bonus by měly být podobné, jako na jaře. OSVČ nesmí mít nějaké dluhy vůči státu (DPH, daně, sociální nebo zdravotní pojištění apod.). Nárok by měli mít i „malé firmy“ (společníci malých sro bez zaměstnanců), nebo ti kdo pracují na dohodu (DPP nebo DPČ) pro firmu, která má omezenou činnost z důvodu opatření během epidemie.

  O kompenzační bonus by mělo být možné požádat, jakmile bude schválen příslušný zákon v parlamentu. Dá se očekávat, že to bude do konce října. Vyplácet jej bude opět Ministerstvo financí – resp. Finanční správa (podobně jako na jaře).

  O kompenzační bonus by tedy mělo být možné požádat v následujících týdnech. Vzhledem k tomu, že podmínky pro nárok na tuto podporu pro OSVČ, se ještě mohou změnit, doporučuji sledovat např. web Finanční správy – kde by měly být k dispozici aktuální informace

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď