Kompenzační bonus od února 2021 x brigáda po dobu omezení činnost z důvodu vládních opatření

Otázka

Dobrý den,

pokud kadeřnice z důvodu zákazu činnosti ve své provozovně, má nulové tržby a rozhodne se přechodně být zaměstnaná, dokud opatření nepominou (PP se zkušební dobou, dohoda o pracovní činnosti?), v jiném oboru, který funguje a dostane mzdu, má nárok souběžně na kompenzační bonus, pokud pokles příjmů je 100%?

Může žádat, nebo má smůlu, když si sama zajistí alespoň nějaké příjmy jiným způsobem?

Děkuji

Vyřešeno
, HK 3 roky 1 Odpověď 476 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  U kompenzačního bonusu se posuzují tři různé věci:

  Příjem za měsíc, který předchází bonusovému období. U kompenzace za únor 2021 se budou posuzovat tržby za leden 2021. U kompenzace za březen 2021 se budou posuzovat tržby ta únor 2021.

  Počítají se pouze tržby z omezené činnosti (u vás kadeřnictví) a případný příjem ze zaměstnání v tomto měsíci, nehraje žádnou roli. Pokud máte v lednu nebo v únoru 2021, příjem ze zaměstnání, pak to nevadí.

  Dále je podstatná průměrná výše příjmu ve srovnávacím období. Srovnávací období pro kompenzaci za únor 2021, je listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020. Pro kompenzaci za březen 2021, je srovnávacím obdobím prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020.

  Ve srovnávacím období se zjišťuje průměrná výše příjmů. Pokud ve srovnávaném měsíci (leden nebo únor 2021), máte o 50% nižší příjem (tržby z omezené činnosti), než je průměr ve srovnávacím období, pak může být nárok na kompenzační bonus.

  V této části posuzování nároku na kompenzační bonus, příjem ze zaměstnání nehraje roli.

  Příjem ze zaměstnání ale hraje roli, při posouzení převažujícího příjmu. Ten se posuzuje za zvolené srovnávací období (viz výše), nebo případně za rozhodné období (červen 2020 až září 2020).

  Ve srovnávacím nebo rozhodném období (podle toho, které si vyberete), musí být váš příjem z podnikání (z činnosti, která je nyní omezena), vaším převažujícím příjmem. V této části se neposuzují jenom tržby, ale všechny příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o dáních z příjmu.

  Takže pokud byste měla příjem ze zaměstnání ve srovnávacím období, a tento příjem byl by vyšší, než příjem z podnikání, tak byste na kompenzační bonus nárok neměla. Pokud jste ale začala pracovat až někdy „nedávno“, tak příjem ze zaměstnání ničemu nevadí.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď