Kompenzační bonus 2021 – bude i kompenzační bonus za duben 2021

Otázka

Dobrý den, jsem OSVČ a v březnu mi bylo zakázáno vykonávat činnost z nařízení vlády (automyčky s obsluhou), tedy nemám za březen žádný příjem, v únoru, jsem ještě vykonával činnost normálně.

Chtěl bych si zažádat o kompenzační bonus za období 1.3. – 31. 3. 2021. Ale v dotazníku se srovnává příjem za únor, takže nemám nárok na kompenzaci, protože nesplňuji podmínky poklesu 50% tržeb.

Což je paradoxní, když v lednu mám příjmy 0,-. Mám nějaký nárok získat kompenzaci, nebo myslíte, že bude vypsáno další období?

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Tomáš P. 3 roky 1 Odpověď 4539 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Podmínky pro nárok na kompenzační bonus, jsou stanoveny příslušným zákonem. U kompenzace za únor 2021, se posuzují příjmy za leden, oproti průměrné výši příjmu ve srovnávacím období. U kompenzace za březen 2021, se posuzují příjmy za únor, oproti průměrné výši příjmu ve srovnávacím období.

  Zákon obsahuje ustanovení, že vláda může vyhlásit i další kompenzační období, a to až do konce roku 2021 – viz paragraf 11:

  (2) Vláda může nařízením stanovit jako další bonusové období kalendářní měsíc v období od 1. dubna 2021 do 31. prosince 2021, a to pro kalendářní měsíc, kdy lze předpokládat trvání krizových opatření podle § 1.

  Nový zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2021, už na rozdíl od předchozího zákona, není navázán na nouzový stav. Krizová opatření mohou být vyhlašována i bez nouzového stavu. Nárok na další kompenzace vyhlašuje vláda jen svým nařízením.

  Vzhledem k tomu, že je vysoce pravděpodobné, že nějaká omezení budou i v dubnu 2021 (a dost možná i dále), tak je současně i vysoká pravděpodobnost, že bude i kompenzační bonus za duben. U něj, by se posuzovala výše příjmu právě za březen.

  Zatím kompenzace za duben není vyhlášena. A já vám pochopitelně se 100% jistotou nemohu potvrdit, že bude. Je to ale velmi pravděpodobné.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď