Kompenzační bonu 2021 a příjem ze zkráceného úvazku

Otázka

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně nového kompenzačního bonusu (od 15. 2. 2021).

Jsem OSVČ (masérské služby), provozovnu mám uzavřenou a zároveň mám zkrácený pracovní poměr, musí se u nynějšího kompenzačního bonusu dokládat příjmy ze zaměstnání??

Děkuji moc.

Vyřešeno
, Hedvika P. 3 roky 1 Odpověď 511 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Na kompenzační bonus, je nárok na celý měsíc únor, a ne jenom od 15. 2. 2021. Pokud jste čerpala předchozí kompenzační bonus, kde bylo 6 kompenzační období až do 15. 2. 2021, tak si nyní můžete podat žádost o kompenzaci za celý měsíc únor (od 1. 2. 2021).

  Je tam sice překryv, ale u nového kompenzačního bonusu může být nárok, až na částku 1000 Kč za den (u původního to bylo jen 500 Kč).

  Přímo v žádosti pak uvádíte, za kolik dní jste již žádala o kompenzaci za únor (pokud jste žádala). A pokud jste dostala kompenzaci za únor (v rámci 6 kompenzačního období), tak se vám pak tato částka odečte od toho, na co byste měla nárok za celý měsíc únor, podle nových podmínek.

  To, že máte aktuálně příjem ze zkráceného pracovního poměru, by nemuselo ničemu vadit.
  U nového kompenzačního bonus je podmínkou to, že příjem z omezené činnosti, byl vaším převažujícím příjmem. A to buď ve srovnávacím období:

  • U kompenzace za únor je srovnávacím obdobím listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020
  • U kompenzace za březen je srovnávacím obdobím prosinec 2018 až únor 2020 nebo prosinec 2019 až únor 2020

  Nebo je případně možné použít rozhodné období červen 2020 až září 2020.

  Ve srovnávacím (nebo případně rozhodném období), musí být příjem z podnikání (z omezené činnosti), vaším majoritním (převažujícím) příjmem. Posuzují se příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

  Pokud jste měla příjem z částečného úvazku i ve srovnávacím období, tak by to mohlo hrát roli. Pak by záleželo na tom, zda převažoval příjem z podnikání (z omezené činnosti) nebo příjem ze zkráceného úvazku.

  Pokud by převažoval příjem ze zkráceného úvazku, pak na kompenzační bonus nárok není.
  Další podmínkou pro nárok na aktuální kompenzační bonus, je pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%. Zde už do hodnocení, příjem ze zaměstnání na zkrácený úvazek, nijak nevstupuje.

  Posuzují se příjmy (tržby) z omezené činnosti za předchozí měsíc, oproti průměrné výši příjmu (tržeb) ve srovnávacím období.

  Můžete mít nárok na kompenzační bonus až 1000 Kč. To je maximální částka. Konkrétní výše se odvíjí od vašich průměrných příjmů, ve srovnávacím a srovnávaném období.

  Například pokud jste měla za leden 2021 nulové tržby a ve srovnávacím období byla průměrná výše tržeb jen 20 000 Kč, pak byste měla za únor nárok na kompenzační bonus „jenom“ 20 000 Kč (a od toho by se případně odečetla částka za předchozí kompenzační bonus – za dny v únoru 2021).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď