Kdy si musím sám platit zdravotní pojištění? , Minimální sociální pojištění 2024 , Minimální zdravotní pojištění 2024 , Mohu mít dva pracovní poměry na HPP? , Musím si sám platit sociální pojištění? , Nárok na odstupné při výpovědi , Nová pracovní smlouva během výpovědní doby , Práce bez pracovní smlouvy , Pracvoní smlouva - učitelka v MŠ , Prodloužení smlouvy na dobu určitou , Výpověď pro nadbytečnost , Výpověď ve zkušební době
Pracovní smlouva u více zaměstnavatelů
Otázka
Dobrý den, prosím o radu.
Může zaměstnanec, který vykonává práci učitelky MŠ a je ve výpovědní lhůtě, uzavřít pracovní smlouvu u jiného zaměstnavatele na práci učitelky v MŠ.
A tato učitelka se chce v srpnu zúčastnit konkurzu na ředitelku, v té školce co uzavřela tu druhou prac. smlouvu na učitelku. Jen jestli to není něco proti něčemu.
A jaké musí splňovat podmínky, pokud se druhá prac. smlouva uzavře v polovině měsíce, jak je to se sociálním a zdravotním ještě v tomto měsíci.
Moc děkuji
Vyřešeno
Pracovní právo
8 měsíců
1 Odpověď
351 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Jako zaměstnanec, můžete mít v zásadě sjednán neomezený počat pracovních poměrů. V zákoníku práce, nejsou žádná velká omezení, která by vám bránila mít dva pracovní poměry současně (nebo i více souběžných zaměstnání).
Resp. existují určitá omezení, která se vztahují na státní zaměstnance. A pak je zde ještě obecné omezení, které podmiňuje možnost dalšího zaměstnání předchozím souhlasem zaměstnavatele.
Viz zákoník práce, paragraf 304:
Omezení v paragrafu 304, se ale nevztahuje na pedagogickou činnost.
Další omezení, by mohlo být sjednáno i v pracovní smlouvě (tzv. konkurenční doložka). To se ale obvykle týká spíše jen manažerských pozic nebo pozic v oblasti obchodu, marketingu nebo u některých vysoce specializovaných profesí.
Jinak není žádné omezení, které by vám bránilo v tom mít dva souběžné pracovní poměry. Zvláště v situaci, kdy v jedné práci končíte a v další budete začínat.
Jestliže budete mít část měsíce dva souběžné pracovní poměry, tak to nemá žádný zvláštní vliv na sociální a zdravotní pojištění.
Sociální i zdravotní pojištění platíte jako procento z hrubé mzdy (zdravotní je 4,5%, sociální je 7,1%).
Pouze u zdravotního může někdy vzniknout povinnost dodržet minimální vyměřovací základ a platí se o doplatek do minima, to se vás ale pravděpodobně nebude týkat.
Kromě toho je u sociálního pojištění u maximální vyměřovací základ, nad který se další pojištění už neplatí, ale to je částka cca 2,1 miliónu korun za rok, a to se vás také zřejmě nebude týkat (ani když budete mít dvě zaměstnání).
Jak v původním zaměstnání, tak i v nové práci se vám z hrubé mzdy strhnou příslušná procenta, a zaplatíte i příslušnou daň (daňové slevy je možné uplatnit jenom v jednom zaměstnání).