Mám nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství

Otázka

Dobrý den, prosím o radu.

Dva měsíce zpět v důsledku nadbytečnosti se rušila moje administrativní pracovní pozice. Bylo mi nabídnuto ukončení PP s odstupným nebo převedení na jinou pracovní pozici.

Souhlasila jsem s převodem na jinou pozici. Podepsal se dodatek ke smlouvě. Mzdový výměr se ale neměnil. V té době jsem již byla těhotná.

Momentálně jsem u konce 1.trimestru a zaměstnavatel mi chce snížit mzdu. Argument je že mě přeplácí a dostávám až příliš vysokou mzdu. Mzdu chce snížit o 10.000.

Otázka zní, zda si mohu také zažádat o vyrovnávací příspěvek v těhotenství.

Děkuji

Vyřešeno
Anna S. 2 roky 1 Odpověď 187 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Ve vaší situaci záleží na tom, jestli je vaše mzda stanovena v pracovní smlouvě, nebo jestli je určena mzdovým výměrem.

  Pokud je mzda stanovena ve smlouvě, tak vám zaměstnavatel nemůže „jen tak“ snížit výplatu. Změna mzdy, by byla možná jen s vaším souhlasem (jako jakákoliv jiná změna smlouvy). Se snížením mzdy, byste pochopitelně jistě nesouhlasila, a zaměstnavatel vás jako těhotnou ani nemůže propustit (nemůžete dostat výpověď, kromě několika málo výjimek).

  Pokud je mzda stanovena mzdovým výměrem, tak zaměstnavatel může změnit výši mzdy i bez vašeho souhlasu. Postačí, pokud vám tuto skutečnost písemně oznámí před tím, než má nový mzdový výměr začít platit.

  Vyrovnávací příspěvek v těhotenství, je specifická dávka nemocenského pojištění, která je určená pro ženy, které jsou z důvodu těhotenství převedeny na jinou práci, a z toho důvodu se jim sníží příjem.

  Týká se to především těhotných žen, které pracují na rizikovém pracovišti, nebo vykonávají práci, která je riziková pro těhotné ženy.

  Konkrétní důvody, pro převedení těhotné ženy na jinou práci během těhotenství, jsou stanoveny v zákoníku práce (paragraf 37 a paragraf 153) a příslušnou vyhláškou (číslo 288/2003 Sb.).

  Pokud dojde k převedení na jinou práci a k poklesu příjmu „bez zavinění ženy“, pak je nárok na vyrovnávací příspěvek.

  Viz paragraf 42, především odstavec 1:

  § 42

  (1) Nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství má

  a) těhotná zaměstnankyně, která je převedena na jinou práci, protože práce, kterou předtím konala, je podle zvláštních právních předpisů zakázána těhotným ženám nebo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její těhotenství,

  b) zaměstnankyně, která je v období do konce devátého měsíce po porodu převedena na jinou práci, protože práce, kterou předtím konala, je podle zvláštních právních předpisů zakázána matkám do konce devátého měsíce po porodu nebo podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře ohrožuje její zdraví nebo mateřství,

  Pokud u vás změna práce, a případný pokles příjmu nesouvisí s těhotenstvím, ale dochází k tomu na základě organizačních důvodů na straně vašeho zaměstnavatele, pak na tento vyrovnávací příspěvek nárok mít nebudete.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď