Jak dlouho můžu být na neschopence? , Kdo platí zdravotní pojištění na neschopence , Kdy je nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru? , Kolik je za neschopenku v roce 2024 , Kontrola během neschopenky , Mohu během neschopenky pracovat? , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání , Nárok na neschopenku po skončení zaměstnání , Výpověď ze zaměstnání během neschopenky
Výpověď v době nemocenské – kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání?
Otázka
Dobrý večer,
Mám dotaz, jsem na nemocenské a můj zaměstnavatel skončil a chce, abych podepsala konec pracovní smlouvy, měla jsem ji na určitou.
Pokud podepíšu, neskončí mi nemocenská? Nebo kdo mi ji bude platit, pokud budu na nemocenské?
Děkuji za odpovědi
Vyřešeno
Nemocenská
3 roky
1 Odpověď
2207 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Ukončení činnosti zaměstnavatele, je jedním z mála důvodů, kdy můžete dostat výpověď i během neschopenky (ve většině případů, vás ale během pracovní neschopnosti zaměstnavatel propustit nesmí).
Tím, že vám skončí pracovní poměr v průběhu neschopenky, se pro vás ale bezprostředně nic nemění.
Vaše neschopenka (pracovní neschopnost), bude pokračovat dále, dokud ji neukončí váš ošetřující lékař. I nadále byste měla mít nárok na nemocenské dávky. Na tom se nic nemění.
Prvních 14 dní během neschopenky, vám zaměstnavatel platí náhradu mzdy za nemoc (60% z průměrného výdělku, platí se jen za zameškané hodiny). Od 15 dne na neschopence, už ale dostáváte nemocenské dávky (od státu, resp. od ČSSZ).
Na nemocenské dávky, je nárok i po skončení zaměstnání, případně až po dobu 380 dní, od začátku neschopenky.
Na nemocenské dávky je nárok díky tomu, že pracovní neschopnost byla zahájena ještě během zaměstnání (nárok by byl i při zahájení neschopenky, do 7 dní od skončení zaměstnání). To, že vám pracovní poměr skončí během pracovní neschopnosti, tedy nehraje žádnou roli.
Nemění se ani výše nemocenské – resp. nemocenské dávky se postupně zvyšují, v závislosti na délce neschopenky (od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%).
Pod dobu pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, za vás zdravotní pojištění platí stát. O tom, že jste v pracovní neschopnosti i po ukončení zaměstnání, je ale případě nutné informovat svou zdravotní pojišťovnu (viz například zde, postup pro VZP, u jiných zdravotních pojišťoven to bude obdobné).
Po skončení neschopenky, pak můžete jít na Úřad práce, a budete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Na Úřad práce, byste měla jít do 3 pracovních dní, od ukončení pracovní neschopnosti (během neschopenky tam chodit nemusíte – s neschopenkou vás nemohou zaevidovat mezi uchazeče o zaměstnání).