Výpověď v době nemocenské – kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání?

Otázka

Dobrý večer,

Mám dotaz, jsem na nemocenské a můj zaměstnavatel skončil a chce, abych podepsala konec pracovní smlouvy, měla jsem ji na určitou.

Pokud podepíšu, neskončí mi nemocenská? Nebo kdo mi ji bude platit, pokud budu na nemocenské?

Děkuji za odpovědi

Vyřešeno
Renca 2 roky 1 Odpověď 1822 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Ukončení činnosti zaměstnavatele, je jedním z mála důvodů, kdy můžete dostat výpověď i během neschopenky (ve většině případů, vás ale během pracovní neschopnosti zaměstnavatel propustit nesmí).

  Tím, že vám skončí pracovní poměr v průběhu neschopenky, se pro vás ale bezprostředně nic nemění.

  Vaše neschopenka (pracovní neschopnost), bude pokračovat dále, dokud ji neukončí váš ošetřující lékař. I nadále byste měla mít nárok na nemocenské dávky. Na tom se nic nemění.

  Prvních 14 dní během neschopenky, vám zaměstnavatel platí náhradu mzdy za nemoc (60% z průměrného výdělku, platí se jen za zameškané hodiny). Od 15 dne na neschopence, už ale dostáváte nemocenské dávky (od státu, resp. od ČSSZ).

  Na nemocenské dávky, je nárok i po skončení zaměstnání, případně až po dobu 380 dní, od začátku neschopenky.

  Na nemocenské dávky je nárok díky tomu, že pracovní neschopnost byla zahájena ještě během zaměstnání (nárok by byl i při zahájení neschopenky, do 7 dní od skončení zaměstnání). To, že vám pracovní poměr skončí během pracovní neschopnosti, tedy nehraje žádnou roli.

  Nemění se ani výše nemocenské – resp. nemocenské dávky se postupně zvyšují, v závislosti na délce neschopenky (od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66%, od 61 dne je to 72%).

  Pod dobu pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, za vás zdravotní pojištění platí stát. O tom, že jste v pracovní neschopnosti i po ukončení zaměstnání, je ale případě nutné informovat svou zdravotní pojišťovnu (viz například zde, postup pro VZP, u jiných zdravotních pojišťoven to bude obdobné).

  Po skončení neschopenky, pak můžete jít na Úřad práce, a budete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Na Úřad práce, byste měla jít do 3 pracovních dní, od ukončení pracovní neschopnosti (během neschopenky tam chodit nemusíte – s neschopenkou vás nemohou zaevidovat mezi uchazeče o zaměstnání).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď