Jak se počítá nemocenská? , Kdo má nárok na odstupné , Mám nárok na odstupné při výpovědi? , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Nárok na odstupné při výpovědi , Odstupné a podpora v nezaměstnanosti , Výpověď dohodou při neschopence , Výpověď ze zaměstnání během neschopenky , Výpověď ze zaměstnání po skončení neschopenky , Z čeho se počítá nemocenská?
Výpověď od zaměstnavatele během pracovní neschopnosti
Otázka
V červenci 2021 mi byl amputován malík u nohy a zjištěna cukrovka. Nyní stále ještě marodím, jelikož čekám na obuv a úplné zhojení.
Dnes mi volal zaměstnavatel s tím, že pokud se nenechám uschopnit, bude mě muset propustit.
Smlouvu mám na dobu neurčitou. Může mě propustit? Jaké jsou mé možnosti?
A co když mě propustí, protože vezme místo mě jiného zaměstnance? Jak je to s odstupným? Jak se bránit?
Děkuji za odpověď
Vyřešeno
Nemocenská, Neschopenka, Pracovní právo, Výpověď ze zaměstnání
3 roky
1 Odpověď
768 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Během vaší pracovní neschopnosti, vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď. Nedovoluje mu to zákoník práce. Viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.)
Výjimkou z tohoto zákazu výpovědi, by byla například situace, kdy by docházelo k rušení zaměstnavatele nebo části firmy. To ale zřejmě není váš případ.
Dokud tedy neskončí vaše neschopenka, zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď (a myslím, že to sám moc dobře ví, a nyní vám po telefonu jen „zkoušel vyhrožovat“).
Po skončení neschopenky, vás také zaměstnavatel nesmí „jen tak“ propustit, protože na vaše místo přijal někoho jiného. Nedovoluje mu to ustanovení v paragrafu 47:
Po skončení neschopenky, vám musí dát zaměstnavatel původní místo. Pouze pokud by mezi tím došlo ke zrušení pracovní pozice/pracoviště pak by vás mohl zařadit na jinou pozici.
Pochopitelně je možné, aby vám po skončení neschopenky, dal zaměstnavatel výpověď, i na základě jiného důvodu (který mu dovoluje zákoník práce). S tím už by se toho nedalo moc dělat.
Pokud byste měl například nahraný telefonní hovor, kde vám zaměstnavatel vyhrožoval výpovědí během neschopenky, pak by se to dalo řešit s právníkem a u soudu. Jinak je ale obrana těžká.
Pokud bude zaměstnavatel postupovat v souladu se zákoníkem práce, tak vás samozřejmě v určitých případech propustit může (ovšem ne během neschopenky).
Pokud by vám zaměstnavatel dal po skončení neschopenky výpověď, pak by zde byla standardní výpovědí doba (minimálně 2 měsíce) + měl byste nárok na odstupné, podle počtu odpracovaných roků (1 – 3 násobky průměrného měsíčního výdělku, případně více, pokud je to tak dojednáno například v kolektivní smlouvě).