Jak se počítá nemocenská za prvních 14 dní , Jak se počítá nemocenská? , Minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenskou? , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Náhrada mzdy za nemoc 2024 , Nárok na nemocenskou v novém zaměstnání , Nemocenská ve zkušební době , Výpočet nemocenské od zaměstnavatele , Výpověď ze zaměstnání ve zkušební době , Z čeho se vypočítá nemocenská ve zkušební době?
Výpočet nemocenské na začátku nového zaměstnání, ve zkušební době
Otázka
Dobrý den,
nedávno jsem nastoupil do nové práce, po několikaměsíční pracovní neschopnosti. A po týdnu musel odejit na neschopenku, kvůli zánětu karpálního tunelu.
Můj dotaz zní: bude mi přiznaná nemocenská, a z čeho se vypočítá, když nemám odpracovaný ani měsíc a jsem ve zkušební době?
Děkuji za informaci
Vyřešeno
Nemocenská, Nemocenské dávky, Neschopenka
3 roky
1 Odpověď
479 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Počet dní, v novém zaměstnání, nehraje u nároku na nemocenskou, až tak zásadní roli. Účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, vám vzniká hned první den, po nástupu do nového zaměstnání.
Pokud byste například hned první den v novém zaměstnání onemocněl, nebo se vám stal nějaký úraz, měl byste mít i tak nárok na nemocenské dávky.
Je zde ale druhá věc. Maximální doba, po kterou můžete dostávat nemocenskou, je 380 dní. Přičemž do tohoto maximálního limitu, se započítává i předchozí pracovní neschopnost. Tedy za předpokladu, že jste po skončení předchozí neschopenky, nepracoval alespoň 180 dní (což zřejmě ne).
Takže jen pro příklad: pokud jste u předchozí pracovní neschopnosti, dostával nemocenskou například 10 měsíců (300 dní), a v novém zaměstnání pracoval 14 dní, tak byste u nové neschopenky měl nárok jen cca 80 dní nemocenské (zohledňují se všechny pracovní neschopnosti, za posledních 380 dní zpětně).
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26, odstavec 2:
Prvních 14 dní na neschopence, dostáváte náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Výpočet náhrady mzdy za nemoc, se odvíjí od průměrného hrubého hodinového výdělku.
Pokud jste v novém zaměstnání, nepracoval alespoň 21 dní, pak se průměrný výdělek nedá pro výpočet nemocenské použít. V tom případě, by se namísto průměrného výdělku, použil pro výpočet pravděpodobný výdělek. Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 355:
Od 15 dne na neschopence, pak již máte nárok na nemocenské dávky od státu. U nich je to s výpočtem částečně podobné.
Vychází se z denního vyměřovacího základu, který se obvykle určuje z posledních 12 měsíců. Ale jsou i další možnosti. Může se vycházet pět z pravděpodobného příjmu, nebo se pro určení vyměřovacího základu, postupuje dále do minulosti.
Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18, odstavec 5 a 6: