Od kdy nemocenská i s příplatkem 370 Kč

Otázka

Dobrý den, dnes ráno v 6.30 jsme si v zaměstnání dělali test a mě vyšel pozitivní. Ihned jsem sedl do auta a jel domů.

Kontaktoval jsem svého praktika, ten mě zaregistroval na PCR test. Asi po hodince jsem volal do nemocnice, a jelikož měli volno, tak jsem se tam rozjel. Udělali test a řekli, že přijde výsledek SMS. V odpoledních hodinách přišel výsledek POZITIVNÍ. Ráno, když jsem mluvil s praktikem, tak jsem se ho ptal, jak to bude s nemocenskou.

Říkal, že mě nemůže hned napsat covidovou neschopenku s příplatkem, protože výsledky PCR testu můžou být až za dva dny a že to nejde a že až bude výsledek testu, že to zpětně taky nejde atd. Tak jak to vlastně je. Mám na to nárok už i za dnešek?

Děkuji.

Vyřešeno
, Jiří 1 měsícem 1 Odpověď 1103 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Mgr. Hana Nejedlá
    0

    Podmínky pro nárok na mimořádný příspěvek za karanténu nebo izolaci, jsou stanoveny zákonem číslo 121/2021 Sb. Zde se hovoří mimo jiné o tom, že nárok na tento příplatek je po dobu 14 dní:

    § 3

    (1) Zaměstnanci přísluší za každý kalendářní den, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény, příspěvek ve výši 370 Kč.

    Nárok je ode dne, kdy vám vznikl nárok na náhradu mzdy za pracovní neschopnost za karanténu nebo izolaci:

    § 2

    (1) Zaměstnanci, kterému podle § 192 až 194 zákoníku práce z důvodu nařízené karantény vznikl nárok na náhradu mzdy, platu nebo odměny z dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (dále jen „náhrada příjmu“), přísluší příspěvek za podmínek stanovených tímto zákonem.

    Neschopenka pro karanténu nebo izolaci, by vám měla být vystavena ode dne odběru vzorku pro test. Od tohoto data se také počítá 14 dní, což je aktuální minimální doba karantény nebo izolace.

    Viz informace Ministerstva zdravotnictví zde:

    Od 1. března se změní podmínky pro nařizování izolací pro osoby s pozitivním testem na covid-19 i pro nařizování karantén pro osoby, které s pozitivními přišly do rizikového styku. Se změnou mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví souhlasila vláda Andreje Babiše na mimořádném jednání ve čtvrtek 25. února 2021.

    Všem osobám s pozitivním testem na covid-19 budou od 1. března lékaři či hygienici nařizovat izolaci nově na 14 dní od doby odběru pozitivního vzorku. Izolaci tedy bude možné nově ukončit nejdříve po 14 dnech u osob bez příznaků, u osob s příznaky musí být i nadále navíc splněna podmínka tří dnů od vymizení příznaků.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď