Jak se počítá nemocenská za prvních 14 dní , Kolik je minimální nemocenská 2024? , Náhrada mzdy za nemoc 2024 , Nemocenská a práce na DPČ , Nemocenská OSVČ 2024 , Nemocenská OSVČ COVID , Nemocenská ve zkušební době , Redukční hranice nemocenská 2024 , Výpočet nemocenské od zaměstnavatele , Z čeho se počítá nemocenská?
Existuje strop nemocenské – maximální nemocenská?
Otázka
Dobrý den,
Pracuji v jedné firmě už léta, ale pořád mám malý základ. Teď se upracují smlouvy, a účetní mi tvrdí, že je nějaký strop na nemocenskou a že mi nepomůže vyšší hodinová sazba. Jak je to doopravdy?
Děkuji za odpověď
Vyřešeno
Nemocenská, Nemocenské dávky, Neschopenka
4 roky
1 Odpověď
2351 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pro výpočet nemocenských dávek nebo i pro výpočet náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele, jsou stanoveny redukční hranice. Ty se zpravidla od začátku roku mírně zvyšují (započítání vlivu inflace a dalších faktorů).
Z toho, jak jsou nastaveny redukční hranice, pak vyplývá, že opravdu existuje určitý „strop“ – maximální nemocenská.
Můžeme si to ukázat na příkladu výpočtu náhrady mzdy za nemoc. U ní se vychází z průměrného hrubého hodinového výdělku. Z něj se pak pro náhradu mzdy za nemoc v roce 2021 započítá:
Obdobně jsou pak stanoveny i redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek (od 15 dne). Zde se vychází z denního vyměřovacího základu a redukční hranice jsou v roce 2021 stanoveny takto:
Při hrubé mzdě nad cca 108 tisíc korun za měsíc (tj. cca 621 Kč za hodinu) máte maximální možnou nemocenskou. Pokud byste měl vyšší mzdu, tak se již nemocenská nijak nezvýší.
Vzhledem k tomu, jak jsou nastaveny redukční hranice, tak se i při vyšší mzdě nemocenská nezvyšuje lineárně. Do hrubé mzdy cca 35 000 Kč se nemocenská počítá z 90%, pak to poměrně rychle klesá, takže případné zvyšování nad 35 tisíc korun hrubého měsíčně se ve výsledné nemocenské projevuje už poměrně málo (nemocenská je 60% z redukované částky).
Například rozdíl mezi hrubou mzdou 35 tisíc korun a 36 tisíc korun je pak ve výsledku jen cca 2 Kč za den na nemocenské.