Kdy je nárok na rizikové těhotenství? , Kolik je mateřská na druhé dítě 2024? , Kolik je PPM na druhé dítě? , Mám nárok na mateřskou po rizikovém těhotenství? , Mateřská na druhé dítě , Rizikové těhotenství po rodičovské , Těhotenství ve výpovědní době , Výpověď po skončení rodičovské , Z čeho se vypočítá mateřská na druhé dítě? , Zákaz výpovědi pro těhotnou ženu , Zrušení výpovědi ze zaměstnání
Výpověď po skončení rodičovské a nové těhotenství (druhé dítě)
Otázka
Dobrý den, ráda bych se zeptala na pár dotazů.
Jsem na RD která mi teď končí, ale bohužel dostanu výpověď z nadbytečnosti a odchodné 2+3.
Za týden bych měla podepisovat výpověď a již teď jsem jakoby už v práci, ale doma. Je možné, že jsem otěhotněla. Jak bych měla postupovat?
1/Mám co nejrychleji zjistit situaci a nahlásit zaměstnavateli, že jsem těhotná a tedy mi výpověď nemohou dat?
2/Moje pozice, prakticky neexistuje, pokud jsem těhotná, můžou mě přeřadit na jinou bez mého souhlasu?
3/Pravděpodobně budu na rizikovém, z čeho se vypočítává nemocenská?
4/Budu mít pak mateřskou a z čeho se vypočítavá, prosím?
5/Poslední dotaz…pokud bych zjistila, že jsem těhotná v 2měsíční výpovědní době. Jaký by byl postup? Byla by výpověď zrušena? Co pokud bych už měla vyplaceno komplet 2+3 platy?
Předem děkuji za odpovědi a rady.
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Mateřská dovolená, Nemocenská, Nemocenské dávky, Neschopenka, Pracovní právo, Výpověď ze zaměstnání
4 roky
1 Odpověď
500 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Ad 1, Ano platí, že jako těhotná, nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání (resp., zákoník práce dovoluje výpověď u těhotné ženy, jen ve velmi specifických případech – například pokud by docházelo k zániku firmy, která vás zaměstnává).
Takže má určitě smysl vaše těhotenství zaměstnavateli, co nejdříve oznámit. Ať už s ohledem na zákaz výpovědi (tak i s ohledem na případné úlevy, na které mají nárok těhotné ženy v zaměstnání – to pokud byste po rodičovské začala pracovat).
Viz paragraf 53, Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:
Stačilo by zaměstnavateli oznámit, že jste těhotná, a napadnout podanou výpověď pro jej nepřípustnost.
Obdobné by to bylo, i kdyby bylo těhotenství zahájeno až během výpovědní doby. Pak by se měla výpovědní doba „pozastavit“ (na dobu těhotenství a následné mateřské nebo rodičovské).
Opět viz paragraf 53, Zákoník práce:
Pozn. do ochranné doby spadá právě doba těhotenství, doba na mateřské dovolené nebo i doba na rodičovské dovolené (nebo i doba na nemocenské/neschopence)
Ad 2, Zaměstnavatel může zaměstnance převést na jinou práci, i kdyby s tím nesouhlasil, jsou-li dány zákonné důvody (§ 41 odst. 3 ZP). Z jiných, než v zákoně uvedených důvodů, nelze zaměstnance na jinou práci převést.
Tj. převedení na jinou pracovní pozici je možné jen na základě zákonem daných důvodů, nebo s vaším souhlasem.
Pokud vám zaměstnavatel nemůže přidělit práci (podle vaší pracovní smlouvy), a vy nejste ochotná akceptovat převedení na jinou práci, pak se bude jednat o překážku v práci na straně zaměstnavatele.
Vy pak máte nárok na plný plat, i když byste reálně v práci nic nedělala.
Ad 3, Pokud po skončení rodičovské nebudete v zaměstnání vůbec pracovat (nevznikne vám tam nárok na plat – nebude možné spočítat ani pravděpodobný výdělek), pak se pro výpočet nemocenské bude vycházet z vašeho příjmu ze zaměstnání před první mateřskou
Ad 4, Pokud budete v době zahájení druhé mateřské (6 – 8 týdnů), stále zaměstnána, nebo i pokud byste zaměstnání po rodičovské ukončila, ale začátek mateřské (6 – 8 týdnů před porodem) spadal ještě do ochranné doby 180 dní od skončení zaměstnání, pak na mateřskou na druhé dítě nárok mít budete.
Pokud budete v době zahájení druhé mateřské zaměstnána (v pracovním poměru), a druhé dítě se narodí do 4 roků toho prvního, pak byste měla nárok na „mateřskou“ v minimálně stejné výši jako u toho prvního – viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.:
Ad 5, Viz odpověď v bodě jedna. V takovém případě oznámíte zaměstnavateli své těhotenství a napadnete podanou výpověď pro její nepřípustnost.
Pokud by už výpověď nabyla platnosti – tj. pracovní poměr by byl ukončen, vy už dostala vyplaceno odstupné a poslední výplatu, pak už se výpověď zpětně nedá zrušit.
Na nemocenskou (při rizikovém těhotenství) máte nárok i po skončení zaměstnání – pokud bude neschopenka zahájena do 7 dní od skončení zaměstnání.
Na mateřskou (PPM) máte nárok i po skončení zaměstnání – pokud bude začátek PPM (6 – 8 týdnů před porodem) spadat do doby 180 dní od skončení zaměstnání (ve kterém bylo zahájeno těhotenství).