Proplacení svátku během pracovní neschopnosti

Otázka

Dobrý den,

Byla jsem na testech kvůli koronaviru a nyní jsem doma na neschopence, protože jsem pozitivní na COVID. Takže mi nařídili karanténu. Zajímalo by mě, jak je to s proplacením nemocenské během pracovní neschopnosti? Musí mi zaměstnavatel proplatit i státní svátek?

Děkuji za informace

Vyřešeno
, , Marika H. 4 roky 1 Odpověď 12767 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  -1

  U pracovní neschopnosti je nutné odlišit dvě věci:

  • prvních 14 dní máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele
  • od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky od státu

  Pro tyto dvě nemocenské dávky pak platí odlišné podmínky.

  Během prvních 14 dnů během pracovní neschopnosti (z důvodu nemoci, karantény nebo nějakého úrazu), máte nárok na náhradu mzdy. Náhrada mzdy je ve výši 60% z průměrného hodinového výdělku (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí, nebo popř. pravděpodobný výdělek atd.).

  Za prvních 14 dní na neschopence, dostáváte proplaceny pouze skutečně neodpracované směny. Pokud by se jednalo o zaměstnance, který pracuje 40 hodin týdně a je nemocný od pondělí, pak během prvních 14 dní dostane proplaceno 80 hodin.

  Pokud by se jednalo o zaměstnance, kterému pracovní směny připadají i na víkend, nebo má nerovnoměrné rozložení směn (např. krátký a dlouhý týden), pak může být náhrada mzdy za prvních 14 dní jiná (proplácí se skutečně neodpracované směny).

  Co se týká státního svátku, tak ten dostávají zaměstnanci standardně proplacený, i když fakticky v tento den většina zaměstnanců nepracuje.

  Tj. pokud vám do vaší pracovní neschopnosti spadá i nějaký státní svátek (jako například nyní 28. října 2020), pak máte nárok na náhradu mzdy i za tento den.

  Pokud by vám ale na státní svátek vycházela povinnost pracovat (podle vašeho rozpisu směn), pak nemáte nárok na příplatek za práci ve státní svátek (ten je obvykle ve výši 100%). Na ten byste měla nárok, jen pokud byste pracovní směnu absolvovala.

  U nemocenských dávek od 15 dne na neschopence je to trochu jinak. Tam už máte nárok na nemocenské dávky za každý kalendářní den. Tj. včetně víkendů a státních svátků.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď