Nárok na placenou dovolenou pro otce po narození dítěte

Otázka

Dobrý den,

Jsem těhotná, a zhruba za 1,5 měsíce by se mě měla narodit dcera. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na placenou dovolenou po porodu, pro otce dítěte?

S otcem dítěte nejsme manželé a ani spolu nebydlíme. Na dítěti jsme se dohodli, budeme se o něj starat společně, v tom není žádný problém. Ale na společné bydlení atp., se prostě nehodíme.

Zajímalo by mě, jestli má otec dítěte nárok na placenou dovolenou po porodu, i když nejsme manželé a nežijeme spolu?

Předem děkuji.

Vyřešeno
Vlaďka K. 4 měsíci 1 Odpověď 55 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Otec dítěte, má možnost po narození potomka, čerpat až jeden týden (7 kalendářních dní), nemocenskou dávkou otcovské poporodní péče s názvem „otcovská“. Je to dávka placená na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (podobně jako mateřská, ošetřovné nebo nemocenské dávky).

  Na placené volno (otcovskou), tedy může mít nárok muž (otec dítěte), který je zaměstnaný, nebo který si jako OSVČ platí nemocenské pojištění.

  Je nárok maximálně na 7 kalendářních dní (dostal by případně zaplacený i víkend, podobně jako u nemocenské). Může být ale vyčerpána i kratší doba (například jen 3 dny). Není ale možné čerpání otcovské rozdělit (např. že by si každý týden bral jeden den volna).
  Otcovská také musí být vyčerpána během prvních 6 týdnů, po narození dítěte. Otec ji může čerpat, i když jste ještě v porodnici.

  To, jestli jste manželé, nebo zda sdílíte společnou domácnost, u nároku na otcovskou nehraje žádnou roli.

  Podstatné je pouze to, že muž je otcem dítěte (musí tedy být uveden v rodném listu), nebo případně že dítě převzal do péče (nahrazující péči rodičů). A také to, že je muž účastníkem nemocenského pojištění (je zaměstnaný, platí si nemocenské jako OSVČ – pokud by pracoval na DPP nebo DPČ, tak je to s nemocenským pojištěním složitější).

  Pokud by byl například dlouhodobě nezaměstnaný, nebo to byl ještě student, nebo si jako OSVČ neplatil nemocenské pojištění (což je něco jiného než sociální a zdravotní pojištění), pak nárok na otcovskou mít nebude.

  Pro výpočet výše otcovské platí obdobné podmínky, jako pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). I otcovská je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu (u OSVČ pak tedy záleží na výši placených záloh na nemocenské). Pro výpočet můžete použít například tuto kalkulačku otcovské dovolené.

  Pokud je muž zaměstnaný, tak si u zaměstnavatele žádá o otcovskou dovolenou předem (je na to příslušný formulář, který otec dítěte vyplní a předá zaměstnavateli, který jej následně předává ČSSZ).

  Pokud je otec dítěte OSVČ, tak příslušný formulář na ČSSZ odevzdává sám, až po uplynutí doby, kdy čerpal otcovskou (zpětně).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď