Možnost zvolit rodičovský příspěvek po mateřské

Otázka

Dobry den, ráda bych Vás poprosila o radu.

Od 25. 12. 2019 jsem na MD. Jelikož jsem měla u svého zaměstnavatele smlouvu na dobu určitou, tak jsem od 1. 5. 2010 „nezaměstnaná“.

V průběhu července si chci jít zažádat o rodičovský příspěvek, ale nejsem si jista, jak postupovat.

Musím se po skončení MD nahlásit na UP jako nezaměstnaná? I když nejsem zaměstnaná a pobírám mateřskou, tak si budu délku rodičovského příspěvku sama zvolit?

Děkuji a hezký den

Vyřešeno
Kamila I. 4 roky 1 Odpověď 340 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  V době, kdy ještě čerpáte „mateřskou“ (přesněji peněžitou pomoc v mateřství, nemá smysl chodit na úřad práce. Protože v době kdy máte nárok na PPM, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, ani vám nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Po skončení „mateřské“ (ukončení čerpání PPM), by mělo smysl chodit na Úřad práce a evidovat se tam jako nezaměstnaná pouze v případě, že byste plánovala začít pracovat. U rodičovského příspěvku je totiž pouze podmínka, že musíte zajistit řádnou celodenní péči o dítě. Nemusíte ji ale zajišťovat vy sama osobně. Stačí, když je tato péče zajištěna jinou zletilou/dospělou osobou (třeba babička).

  U rodičovského příspěvku je možné, abyste chodidla do zaměstnání a dostávala výplatu. U rodičovského příspěvku váš příjem nehraje žádnou roli (resp. příjem hraje roli jen s ohledem na možnost volby délky RP).

  Takže pokud byste plánovala začít pracovat již v době po skončení mateřské, pak můžete jít na Úřad práce. Byla byste vedená jako nezaměstnaná, dostávala podporu a současně rodičovský příspěvek.

  Současně byste ale musela plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání – aktivní hledání zaměstnání, chodit na ÚP, chodit na pohovory které vám případně domluví Úřad práce apod.

  Pokud v následujících dvou, třech letech neplánujete pracovat, pak nemá smysl chodit na Úřad práce (resp. tam si půjdete vyřídit jen rodičovský příspěvek).

  Až po vyčerpání rodičovského příspěvku, byste šla na Úřad práce a byla případně vedená jako nezaměstnaná. Pak byste také měla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, za vás stát bude hradit zdravotní pojištění, takže není žádný důvod, proč byste měl být vedená na ÚP jako nezaměstnaná.

  To, že vám během mateřské dovolené skončilo zaměstnání, ničemu nevadí. Možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku se posuzuje podle stavu, který byl v době narození dítěte. Pokud jste v té době měla nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) máte nyní možnost zvolit délku/výši RP, bez ohledu na to, co se stalo po narození dítěte. To, že vám následně skončil pracovní poměr, už nehraje žádnou roli.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď