Kolik je dědická daň z nemovitosti 2020?

Otázka

Dobrý den, zemřela mi maminka a já bych po ní měl zdědit chalupu. Zajímalo by mě, kolik je dědická daň v roce 2020? A co dalšího se platí z dědictví? Abych věděl, s čím mám počítat.

Děkuji za informace

Vyřešeno
, Karel N. 1 rokem 1 Odpověď 1466 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Dana Černá
    0

    Dědická daň byla zrušena v roce 2014. Z dědictví se tedy žádná daň neplatí (dědictví je z pohledu zákona považováno za bezúplatný příjem a nepodléhá tak žádné daňové povinnosti).

    Při pozůstalostním řízení ale budete muset zaplatit poplatky u notáře. To, jak vysoké poplatky zaplatíte z dědictví u notáře, se odvíjí od hodnoty majetku.

    Notář bude vycházet z aktuální ceny majetku, který je součástí dědictví. U nemovitostí se dá vycházet z ceny, která je v dané lokalitě obvyklá. Z toho, za jakou cenu by v danou chvíli bylo možné nemovitost prodat.

    Výše poplatků u notáře, se mění v závislosti na celkové hodnotě dědictví. U částky do 100 000 Kč zaplatíte 2% (minimálně 600 Kč).

    Pokud by zděděná chalupa, měla cenu například jeden milión korun, pak vás to bude stát 11 300 Kč a k tomu ještě DPH ve výši 2 373 Kč. Dohromady tedy 19 723 Kč. Pro výpočet se dá použít i například tato kalkulačka poplatků u notáře.

    Výše notářských poplatků je stanovena podle vyhlášky 191/2001 Sb.:

    § 13

    (1) Odměna notáře jako soudního komisaře, jejíž základ je stanoven v § 12 odst. 1 až 4,

    činí z prvních 100 000 Kč základu ………………………….. 2,0 %, 

    z přebývající částky až do 500 000 Kč základu …………. 1,2 %, 

    z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu ………. 0,9 %, 

    z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu ………. 0,5 %,

    z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu …….. 0,1 %, 

    nejméně však 600 Kč.  Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává.

    Kromě výše uvedeného, si může notář účtovat i další poplatky (viz vyhláška). Záleží tedy i na složitosti celého dědického řízení.

    Pokud byste zděděnou nemovitost chtěl hned prodat, pak aktuálně musíte počítat s tím, že byste platit daň z prodeje nemovitosti ve výši 15%. Daň se neplatí u nemovitostí, které vlastníte déle než 5 roků.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď