Jak poznám kontrolu z hygieny na udání
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se dá nějak poznat, že mi do firmy přišla kontrola z hygieny na udání nebo je to jenom náhodná kontrola?
Mám restauraci na malém městě, a za poslední dva roky, mi přišla kontrola z hygieny už potřetí. Pokaždé je to stejný opruz. Mají milión požadavků, na všechno se tváří divně, a vždycky si něco najdou.
Teda ne že bych měl nějaký velký bordel, ale jim stačí i jen to, že někde chybí nějaká blbá cedulka, nebo jiný papír, a hned chtějí pokutu pár tisíc.
Co jsem se ptal známých podnikatelů po okolí, tak k nikomu tak často z hygieny nechodí.
Takže se myslím, že se mi někdo mstí a schválně na mě dává udání. Dá se to nějak poznat? Když jsem se ptal kontrolora tak se jen usmíval, a nic neřekl …
Díky za info
Odpověď ( 1 )
Kontroly z krajské hygienické stanice (KHS), mohou proběhnout téměř kdykoliv, i bez předchozího ohlášení. A klidně i opakovaně, několikrát po sobě. Není v tom žádný systém.
A je také pravda, že nemalá část kontrol, probíhá na základě podnětu („na udání“), není to ale pravidlo.
Kontroloři chodí i na namátkové kontroly. Nebo se občas zaměřují jen na nějakou konkrétní oblast (například během léta více kontrolují prodejny zmrzliny, apod.).
Jestli k vám kontrola přišla na základě náhodného výběru, nebo jestli to bylo v rámci nějaké plošné akce, nebo jestli to bylo na základě nějakého podnětu, se moc nedá zjistit.
A i kdyby vám náhodou kontrolor potvrdil, že kontrola probíhá na základě konkrétního podnětu, tak se nedozvíte, kdo tento podnět podal – hygiena chodí na kontroly i na základě anonymního udání, a jméno toho, kdo na vás kontrolu poslal, tedy nezjistíte.
Co se týká opakovaných kontrol, tak je poměrně běžné, že když kontrola napoprvé najde nějaké pochybení, tak se v části případů za nějakou dobu vrací na další kontrolu.
Ani v tomto není žádný jednoznačný systém (opakování kontroly není pravidlem, a stejně tak ani není pravidlem, že když vás nedávno kontrolovali, tak máte na nějakou dobu „pokoj“).
Na rozdíl například od kontrol z Finančního Úřadu, které jsou obvykle předem ohlášené, se z hygieny obvykle chodí bez předchozího ohlášení (což má smysl, protože Finančák potřebuje, abyste si před kontrolou připravil všechny papíry, kdežto hygiena potřebuje vidět, jak to u vás vypadá za normálního provozu).
Některé kontroly z hygieny, jsou čistě administrativní, kdy se kontrolují především „papíry“ (jako jsou zdravotní průkazy, nabývací doklady k potravinám a surovinám, příručku HACCP, a různé další). Jiné kontroly mohou provádět i odběry vzorků a následné laboratorní rozbory.
Mezi nejčastěji zjištěné chyby, patří nedostatky v oblasti osobní hygieny a hygieny provozu, chybějící zdravotní průkazy, potraviny s prošlým datem použitelnosti či minimální trvanlivosti, nedostatky v příručce HACCP nebo ve způsobu příjmu a skladování potravin.
Za zjištěné chyby, může kontrola udělit pokutu od několika tisíc korun, až po několik miliónů korun (což by se ale týkalo spíše jen velkých firem). Proti výsledku kontroly nebo proti pokutě, je možné podat odpor do 8 dnů od doručení.