Jak probíhá karanténa při COVID , Jak probíhá testování na koronavirus? , Kdo platí neschopenku při koronaviru? , Kdo vystavuje neschopenku u COVID? , Kompenzace COVID , Kontakt s nakaženým koronavirem , Mám nárok na odstupné při výpovědi? , Nárok na odstupné při výpovědi , Neschopenka OSVČ koronavirus , Pozitivní test na COVID 19 , Výpověď ze zaměstnání kvůli karanténě
COVID na pracovišti – problémy od nadřízeného
Otázka
Dobrý den, syn pracoval s kolegou, kterému byl zjištěn pozitivní test na COVID.
Kolega ho nahlásil při trasování, syn nastoupil do karantény a má z toho teď v práci problémy od nadřízeného.
Má právo zaměstnavatel postihovat zaměstnance za karanténu?
Vyřešeno
Koronavir (COVID 19), Pracovní právo, Výpověď ze zaměstnání
4 roky
1 Odpověď
917 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
To, aby zaměstnavatel jakkoliv postihoval své zaměstnance za to, že jsou na neschopence (ať už z důvodu nemoci či jen karantény), je nesmysl. Alespoň tedy zákoník práce nic podobného zaměstnavateli nedovoluje.
Z pracovně právního pohledu nemá zaměstnavatel možnost, jakkoliv postihnout zaměstnance, za to že mu byla nařízena karanténa kvůli COVID. Nebo za to, že je na neschopence i z jiného důvodu.
Něco jiného je ovšem „postih“ v osobní rovině. Zaměstnavatel může být pochopitelně „naštvaný“, že mu vypadl zaměstnanec. Nebo i z jiného důvodu. Lidé jsou různí, a ne každý zaměstnavatel je nutně „pozitivní“ člověk.
Pokud by to ale mělo vést k nějakým prokazatelným sankcím, či diskriminaci vašeho syna, pak by se to dalo velmi jednoduše řešit u soudu.
Jistě, běžně nastávají situace, kdy například zaměstnavatel propustí zaměstnance, který je příliš často na neschopence.
Vždy to ale musí zdůvodnit nějak jinak – například snižováním stavů, výpovědí pro nadbytečnost, organizačními důvody.
Takže v osobní rovině může zaměstnavatel pociťovat nějaké negativní emoce, nebo mít vůči vašemu synovi negativní postoj. Může mu dělat i drobné „naschvály“. Mám ale za to, že zaměstnavatel si dá dost velký pozor na to, aby to nebylo nic, co by bylo prokazatelné u soudu.
Pokud by ale například chtěl jen kvůli karanténě, dát vašemu synovi výpověď, nebo třeba snížit dohodnutý plat či něco jiného, a následně se to takto povedlo prokázat u soudu, pak zaměstnavatel jednoznačně takový soud prohraje.
Bohužel ale řada „sankcí“ ze strany zaměstnavatele, může být jen obtížně doložitelná u soudu.