Nárok na nový kompenzační bonus 2021 – jaké zadat příjmy

Otázka

Dobrý den, nejsem si jistá všemi body podmínek pro podání žádosti o nový kompenzační bonus 2021, proto bych se ráda optala Vás.

Minulý rok, v březnu, jsem si založila živnost, která je brána jako vedlejší. Mezitím mi běží poloviční ukázek, jako státní zaměstnanec.

Příjmy z OSVČ (činnost pořádání kulturních produkcí), byly svou výší pro mě jako hlavní výdělek a tvoří nadpoloviční mých dosavadních příjmů z dotčené činnosti. Na bonus bych tedy měla mít nárok. Chci se ale zeptat na 2 věci.

Do průměrné výše příjmů ve srovnávacím a srovnávaném období, mám započítávat i ten příjem z pracovního poměru (poloviční úvazek)?

A druhá otázka, zdali sem mám započítávat i výdělek coby OSVČ, ale jiného oboru činnosti (poskytování technických služeb).

Vysvětlení: od října jsem začala pracovat jako OSVČ v jedné firmě na výrobu elektrosoučástek kde fakturuji na živnost „poskytování technických služeb“

O kompenzační bonus ale žádám kvůli omezení mého hlavního příjmu – živnosti „pořádání kulturních produkcí“.

Jestliže v podmínkách se píše o výši příjmů ze všech dotčených činností, nevím, jestli tam tento druh výdělku počítat, když se nejedná o dotčenou činnost.

Mockrát děkuji za odpověď

Vyřešeno
, Michaela M. 4 roky 1 Odpověď 1509 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Dana Černá
    0

    V žádosti o kompenzační bonus se posuzují dvě věci – pokles tržeb a převažující příjem. Pokaždé se posuzuje něco jiného (jiný okruh příjmů).

    V žádosti po vás budou chtít zadat příjmy za srovnávané období.

    • U kompenzace za únor je to příjem za leden
    • U kompenzace za březen je to příjem za únor

    Zadáváte příjmy (tržby) z činnosti, která je významně dotčena (tedy nějak omezena z důvodu epidemie). Pokud podnikáte ve více oborech a ostatní nejsou dotčeny, pak je zde neuvádíte. Ani příjem ze zaměstnání.

    Dále po vás budou chtít průměrnou výši příjmu (tržeb) ve srovnávacím období. Pokud jste zahájila podnikání až v březnu 2020, pak jsou pro vás srovnávacím obdobím, kterékoliv 3 po sobě jdoucí měsíce, během prvních 8 měsíců od zahájení podnikání.

    Zadáváte průměrnou výši tržeb za zvolené období (můžete si ho vybrat sama). Jedná se o průměr pouze z tržeb, které jsou dotčeny epidemií. Příjmy z nedotčené činnosti nebo ze zaměstnání, zde neuvádíte.

    A dále po vás budou chtít zadat období, které se má použít pro test převažujícího příjmu. To už je něco jiného, než předchozí tržby.

    Převažující příjem se posuzuje buď za stejné srovnávací období, které si vyberete pro posouzení poklesu tržeb, nebo se může jednat o rozhodné období.

    Ve zvoleném období, pak bude Finanční správa posuzovat všechny vaše příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. Tedy příjem ze všech podnikatelských činností, nebo i případně příjem ze závislé činnosti (zaměstnání) nebo případně i příjmy z nájmu, pokud nějaké takové máte.

    Příjem z podnikání (z činnosti, která je omezena a je předmětem kompenzace), musí být ve zvoleném období (srovnávacím nebo rozhodném), vaším převažujícím příjmem. Celkové příjmy za zvolené období v žádosti nezadáváte, ale měla byste podmínku splňovat (potvrzujete čestným prohlášením).

    Takže k vašim dotazům:

    Do průměrné výše příjmu, počítáte jenom tržby z omezené činnosti. Tržby zahrnete buď podle data zaúčtování (pokud vedete účetnictví) nebo podle data přijetí tržby na účet či v hotovosti (pokud nevedete účetnictví ale jen daňovou evidenci).

    Příjmy z dalších činností, nebo příjem z pracovního poměru, se zohlední pouze při posuzování majoritního příjmu.

    O všech omezených činnostech se píše z toho důvodu, že někteří podnikatelé mohou mít omezeno více činností. Na kompenzační bonus je ale nárok jenom jednou, takže se pak uvádí informace za všechny omezené činnosti naráz.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď