DPČ – dohoda o pracovní činnosti , DPP – dohoda o provedení práce , Jak dlouho musím pracovat pro nárok na neschopenku? , Je nárok na prodloužení rodičovské? , Kdy je nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru? , Kolik je za neschopenku v roce 2024 , Nárok na nemocenskou v novém zaměstnání , Nárok na neplacené volno po rodičovské , Nárok na neschopenku po rodičovské , Nárok na neschopenku po skončení zaměstnání , Práce během rodičovské , Z čeho se počítá nemocenská po rodičovské? , Z čeho se počítá nemocenská?
Nemocenská po skončení rodičovské dovolené
Otázka
Dobrý den, chci se zeptat na výpočet nemocenské pro svoji ženu.
Od 1. 4. 2020 žena ukončí rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Chtěla by jít zatím pracovat na poloviční úvazek.
Předpokládáme, že do cca půl roku otěhotní znovu. Z čeho by se v takovém případě počítala nemocenská? Jen uvedu, že žena by při zjištění šla hned na neschopenku s rizikovým těhotenstvím.
Je tu i možnost protáhnout rodičovskou dovolenou ze dvou na tři roky s tím, že od dubna by již byla doma zadarmo a šla ke stejnému zaměstnavateli na DPP nebo DPČ.
Jak by to pak bylo i v tomto případě? Děkuji
Vyřešeno
Nemocenské dávky, Rodičovský příspěvek
5 roky
1 Odpověď
731 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pokud by vaše žena po skončení rodičovské dovolené nastoupila do původního zaměstnání, kde by byla na poloviční úvazek a následně onemocněla, nebo byla v pracovní neschopnosti i z jiného důvodu, tak by měla mít nárok na „nemocenskou“ (nemocenské dávky).
To jestli je na nemocenské z důvodu běžné nemoci, nebo kvůli rizikovému těhotenství zde nehraje žádnou roli – na posuzování nároku na nemocenské dávky a na výpočet výše nemocenské to nemá žádný vliv.
U nemocenských dávek se vychází ze skutečných příjmů (hrubé mzdy) za posledních 12 měsíců. Pokud je v období posledních 12 měsíců odpracována jen kratší doba, pak se výpočet provádí z tohoto kratšího období.
U vaší ženy by se tedy vycházelo z příjmů po skončení rodičovské dovolené – z toho kolik by dostávala v zaměstnání na poloviční úvazek.
Při práci na DPP nebo DPČ by pak záleželo na tom, jak vysoký by byl její příjem a jaká forma dohody by byla sjednána.
Pokud by se jednalo o dohodu o provedení práce (DPP) a měsíční příjem nižší než 10 tisíc korun, pak není povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění (ani zaměstnavatel, ani zaměstnance) a v takovém případě by vaše žena neměla vůbec nárok na placenou nemocenskou.
Pokud by to byla dohoda o pracovní činnosti, kde by byl sjednán rozhodný příjem nižší než 3000 Kč, pak opět není hrazeno sociální/zdravotní pojištění a také není nárok na nemocenské dávky během pracovní neschopnosti.
Co se týká rodičovské dovolené, tak na tu je dle zákoníku práce nárok až do 3 roků dítěte. Něco jiného je pak rodičovský příspěvek, u kterého si můžete nastavit „libovolnou“ dobu čerpání.
Ano, je možné být doma na rodičovské dovolené, bez nároku na rodičovský příspěvek. Nebo i obráceně, je možné chodit do zaměstnání a i nadále čerpat rodičovský příspěvek.