Nemocenská po skončení rodičovské dovolené

Otázka

Dobrý den, chci se zeptat na výpočet nemocenské pro svoji ženu.

Od 1. 4. 2020 žena ukončí rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Chtěla by jít zatím pracovat na poloviční úvazek.

Předpokládáme, že do cca půl roku otěhotní znovu. Z čeho by se v takovém případě počítala nemocenská? Jen uvedu, že žena by při zjištění šla hned na neschopenku s rizikovým těhotenstvím.

Je tu i možnost protáhnout rodičovskou dovolenou ze dvou na tři roky s tím, že od dubna by již byla doma zadarmo a šla ke stejnému zaměstnavateli na DPP nebo DPČ.
Jak by to pak bylo i v tomto případě? Děkuji

Vyřešeno
, Dominik F. 4 roky 1 Odpověď 604 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Pokud by vaše žena po skončení rodičovské dovolené nastoupila do původního zaměstnání, kde by byla na poloviční úvazek a následně onemocněla, nebo byla v pracovní neschopnosti i z jiného důvodu, tak by měla mít nárok na „nemocenskou“ (nemocenské dávky).

  To jestli je na nemocenské z důvodu běžné nemoci, nebo kvůli rizikovému těhotenství zde nehraje žádnou roli – na posuzování nároku na nemocenské dávky a na výpočet výše nemocenské to nemá žádný vliv.

  U nemocenských dávek se vychází ze skutečných příjmů (hrubé mzdy) za posledních 12 měsíců. Pokud je v období posledních 12 měsíců odpracována jen kratší doba, pak se výpočet provádí z tohoto kratšího období.

  U vaší ženy by se tedy vycházelo z příjmů po skončení rodičovské dovolené – z toho kolik by dostávala v zaměstnání na poloviční úvazek.

  Při práci na DPP nebo DPČ by pak záleželo na tom, jak vysoký by byl její příjem a jaká forma dohody by byla sjednána.

  Pokud by se jednalo o dohodu o provedení práce (DPP) a měsíční příjem nižší než 10 tisíc korun, pak není povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění (ani zaměstnavatel, ani zaměstnance) a v takovém případě by vaše žena neměla vůbec nárok na placenou nemocenskou.

  Pokud by to byla dohoda o pracovní činnosti, kde by byl sjednán rozhodný příjem nižší než 3000 Kč, pak opět není hrazeno sociální/zdravotní pojištění a také není nárok na nemocenské dávky během pracovní neschopnosti.

  Co se týká rodičovské dovolené, tak na tu je dle zákoníku práce nárok až do 3 roků dítěte. Něco jiného je pak rodičovský příspěvek, u kterého si můžete nastavit „libovolnou“ dobu čerpání.

  Ano, je možné být doma na rodičovské dovolené, bez nároku na rodičovský příspěvek.  Nebo i obráceně, je možné chodit do zaměstnání a i nadále čerpat rodičovský příspěvek.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď