Výpočet dovolené za rok 2022 a mateřská (PPM)

Otázka

Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem nároku na dovolenou.

Zaměstnankyně byla od 4. 8. 2021 do 23. 1. 2022 v pracovní neschopnosti, od 24. 1. 2022 nastoupila na mateřskou, jaký bude mít nárok na dovolenou roku 2022?

Roční nárok máme 160 hodin, týdenní fond 40 hodin.

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, Pavla 2 roky 1 Odpověď 1042 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud je žena (zaměstnankyně) v roce 2022, pouze na neschopence, následně na mateřské dovolené, a následně na rodičovské dovolené, pak jí i tak bude vznikat nárok na dovolenou.

  Jako „výkon práce“ pro nárok na dovolenou, se jí bude počítat doba na mateřské dovolené.

  Zde bude záležet na tom, zda se jí narodí jedno nebo více dětí. Délka mateřské dovolené na jedno dítě je 28 týdnů. Pokud by to byla dvojčata (nebo více dětí), pak je to 37 týdnů.

  Kromě těchto 28 nebo 37 týdnů, bude vznikat nárok na dovolenou i za dobu na neschopence, nebo na rodičovské dovolené.

  Z neschopenky a z rodičovské dovolené se ale může započítat pouze 20 týdnů, pro nárok na dovolenou.

  Bude záležet i na tom, kdy bude dovolená čerpána. Pokud by byla dovolená čerpána po skončení mateřské dovolené, před začátkem rodičovské dovolené, pak se i tato doba čerpání dovolené, započítá jako „výkon práce“ pro nárok na dovolenou.

  Je také otázka, zda má i nějakou dovolenou k čerpání, z roku 2021, kterou by si mohla vybrat v roce 2022 (po skončení mateřské dovolené a před začátkem rodičovské dovolené).
  Vzhledem k tomu, že neznám všechny potřebné údaje, tak jen jako příklad:

  A, Pokud by se ženě narodilo 1 dítě (tj. mateřská dovolená 28 týdnů), a dovolená by byla čerpána až po skončení rodičovské dovolené, pak by jí vznikal nárok na 48/52 z celkové dovolené. Jako výkon práce pro nárok na dovolenou by se počítalo 28 týdnů PPM a 20 týdnů z rodičovské/neschopenky.

  Při 160 hodinách dovolené by to bylo 148 hodin dovolené, které by se převedly na dobu po skončení rodičovské dovolené.

  B, Pokud by se ženě narodilo 1 dítě (tj. mateřská dovolená 28 týdnů) a dovolená byla čerpána ihned po skončení mateřské dovolené, před začátkem rodičovské dovolené, pak by jí vznikal nárok na celou dovolenou = 160 hodin (jako výkon práce by se počítalo 28 týdnů PPM + 4 týdny řádné dovolené + 20 týdnů z neschopenky/rodičovské

  C, Pokud by se ženě narodila dvojčata (tj. mateřská dovolená 37 týdnů), pak by jí vznikl nárok na dovolenou v plném rozsahu = 160 hodin (jako výkon práce by se jí započítalo 37 týdnů PPM + 15 týdnů z rodičovské/neschopenky)

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď