Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v roce 2022?

Otázka

Dobrý den, zajímalo by mě, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud mi nyní v lednu 2022 skončí neschopenka a já půjdu na Úřad práce?

Nastoupil jsem do zaměstnání na začátku minulého roku (před tím jsem delší dobu nepracoval). Ještě během zkušební doby, se mi ale stal mimopracovní úraz, a já musel na operaci a neschopenku.

Po operaci nebyl můj zdravotní stav příliš dobrý, byly tam různé komplikace, takže se nakonec nemocenská protáhla přes celý rok 2021. Teď na začátku ledna 2022 jdu zase na kontrolu a už bych se chtěl nechat uschopnit.

Zajímalo by mě ale, jestli pak budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Firma se mě pochopitelně zabavila, ještě před koncem zkušební doby. Takže jsem víc než 9 měsíců byl vedený jen na ČSSZ a pobíral nemocenskou.

Počítá se do odpracované doby pro nárok na podporu i těch cca 9 měsíců nemocenské?

in progress
, František P. 2 roky 1 Odpověď 507 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je nutné splňovat podmínku minimální doby účasti na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

  Nemusí ale být přímo „odpracováno“ 12 měsíců. Započítává se i náhradní doba zaměstnání (náhradní doba důchodového pojištění).

  Za dobu účasti na důchodovém pojištění, se tak započítá i doba v pracovní neschopnosti, po skončeném zaměstnání, kdy jste měl nárok na nemocenské dávky.

  Pokud nyní ukončíte pracovní neschopnost (leden 2022), a půjdete na Úřad práce, pak byste zřejmě měl splňovat podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Podle toho co píšete, tam máte cca 3 měsíce v zaměstnání a cca 9 měsíců v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání. Dohromady by to mělo dávat 12 měsíců, potřebných pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Pozor ale na to, že ve vašem případě, bude zřejmě podpora v nezaměstnanosti jen velmi nízká.

  Za běžných podmínek se výpočet podpory, odvíjí od průměrné mzdy v posledním zaměstnání. A podpora je 65% z průměrného čistého výdělku během prvních 2 měsíců, 50% během dalších dvou měsíců a 45% po zbytek doby.

  Pokud vám ale vznikne nárok na podporu započítáním náhradní doby zaměstnání, tak se výpočet podpory odvíjí od průměrné mzdy v národním hospodářství.

  Pro rok 2022 je to částka 37 047 Kč, a vy dostanete 15% z této průměrné mzdy během prvních 2 měsíců, 12% během dalších 2 měsíců a 11% po zbytek doby.

  Od 1. 1. 2022 tato minimální podpora v nezaměstnanosti vychází:

  • 5 558 Kč za první a druhý měsíc
  • 4 446 Kč za třetí a čtvrtý měsíc
  • 4 076 Kč za další měsíce (celkem 5 až 11 měsíců podle věku)

Přidejte odpověď

Zvolte si svůj obrázek:
Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar