Brigáda na pár hodin denně a podpora v nezaměstnanosti

Otázka

Dobrý den, jsem vedena na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti.

Pochopila jsem, že když si seženu brigádu, tak se mi podpora pozastaví a po skončení brigády by měla pokračovat.

Byla mi nabídnuta práce na dohodu na čtyři hodiny denně každý druhý týden. Tedy bych pracovala pouze půl měsíce.

Jak by to bylo tedy s čerpáním podpory?

Vyřešeno
, Vendy 1 rokem 1 Odpověď 559 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  V době evidence na Úřadu práce, je možné pracovat pouze na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), nebo v pracovním či služebním poměru (maximálně 1/2 minimální mzdy).

  Zahájení jakékoliv práce, musíte Úřadu práce nahlásit nejpozději v den začátku takové práce.

  Pokud začnete nějakou práci/brigádu v době, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, tak to povede k pozastavení výplaty podpory v nezaměstnanosti.

  Je jedno, jaký budete mít příjem, nebo kolik hodin v týdnu/měsíci budete pracovat. Jakmile je jakákoliv výdělečná činnosti, nevyplácí se podpora v nezaměstnanosti.

  Na podporu v nezaměstnanosti, by byl následně nárok, až po skončení sjednané dohody (DPČ), nebo pracovní/služební smlouvy. Takže i když budete pracovat jen každý druhý týden, tak na podporu budete mít nárok až po té, co vám skončí smlouva.

  U zahájené práce/brigády se současně sleduje i výše příjmu. Jako uchazeč o zaměstnání v evidenci Úřadu práce, nesmíte mít příjem vyšší, než je 1/2 minimální mzdy.

  Minimální mzda je v roce 2023 ve výši 17 300 Kč. Na Úřadu práce, tedy můžete mít příjem maximálně do 8 650 Kč měsíčně (hrubá mzda).

  Výše příjmu, se na ÚP musí každý měsíc dokládat, pokud byste překročila zmíněných 8650 Kč, pak vás vyřadí z evidence na Úřadu práce.

  Jako uchazeč o zaměstnání, nesmíte pracovat na dohodu o provedení práce (DPP), podnikat jako OSVČ, nebo mít pracovní/služební poměr s příjmem vyšším než 1/2 minimální mzdy.

  Pokud byste měla nějakou brigádu jen na část měsíce, pak je to stejné. Nejpozději v den začátku práce musíte dát vědět na ÚP. A po skončení brigády, jim to dáte vědět také. Na dobu, kdy budete mít nějaký přivýdělek, se zastaví podpora. Bude pokračovat až po skončení brigády.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď