Budu mít nárok na příspěvek na bydlení? , Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavek na bydlení? , Jaké osoby se posuzují u příspěvku na bydlení? , Kdo má nárok na příspěvek na bydlení? , Kolik je příspěvek na bydlení 2024? , Kolik je sociálka na bydlení? , Nárok na sociální dávky po rozvodu , Příspěvek na bydlení 2024 , Příspěvek na bydlení a trvalé bydliště , Vyloučení osoby ze společně posuzovaných osob
Manžel s námi nebydlí – budu mít nárok na příspěvek na bydlení?
Otázka
Bydlím v nájemním bytě s malým dítětem. Manžel s námi dle možností bydlí, ale nežije zde trvale a nepodílí se finančně na chodu domácnosti.
Trvalé bydliště má v jiné obci, kde vlastní rodinný domek, o který se musí finančně starat. Zde samozřejmě platí veškeré náklady, vodu, topení, elektřinu a splácí hypotéku na rekonstrukci tohoto domku.
Takže s námi dle možností žije, ale z důvodu finančního zabezpečení svého bydliště, se nepodílí na nákladech mého bydliště s dítětem. Mohu za těchto okolností mít nárok na příspěvek na bydlení?
Vyřešeno
Příspěvek na bydlení, Sociální dávky, Úřad práce
2 roky
1 Odpověď
587 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
U příspěvku na bydlení, se společně posuzují všechny osoby, které v daném bytě společně bydlí. To, kde mají trvalé bydliště, není rozhodující. To, že má manžel trvalé bydliště někde jinde, tedy automaticky neznamená, že by nespadal do společně posuzovaných osob, pro nárok na přídavky na bydlení.
U sociálních dávek (a tedy i u příspěvku na bydlení), se mezi společně posuzované osoby, obvykle automaticky započítávají rodiče a nezletilé/nezaopatřené děti nebo i manželé a registrovaní partneři.
Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7, odstavec 2 a 3:
Existuje možnost, požádat o vyloučení manžela z okruhu společně posuzovaných osob. V takovém případě, je nutné doložit, že manžel s vámi prokazatelně alespoň 3 měsíce společně nežije a že se nepodílí na společných nákladech na živobytí.
Viz. paragraf 7, odstavec 6:
Záleželo by tedy na tom, jestli a jak, by se vám podařilo Úřadu práce doložit, že s vámi manžel nežije. Pokud s vámi manžel „dle možností bydlí“, pak by asi bylo neprůkazné tvrzení, že společně nežijete.
Co se týká toho, jestli vůbec můžete mít nárok na příspěvek na bydlení, tak to se nedá říci. Roli hraje více faktorů. Na příspěvek na bydlení může být nárok v nájmu. Pokud je nájemní smlouva uzavřena na vaše jméno, pak si o něj můžete požádat.
To, zda budete mít nárok, a kolik by mohly být přídavky na bydlení, se ale odvíjí od toho, jaké jsou skutečné náklady na bydlení (zaplacený nájem, výdaje za služby nebo energie). A od toho, jaké jsou příjmy (průměrný čistý měsíční příjem, za předchozí období). Roli hraje i počet osob (včetně dětí) a také i lokalita kde bydlíte (velikost msta/obce).