Z čeho se bude počítat mateřská u dalšího dítěte?

Otázka

Dobrý den,

po skončení mateřské dovolené jsem čerpala v práci řádnou dovolenou a z ní plynule nastoupila na rodičovskou dovolenou

Můj dotaz je, pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupím na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství, budu mít nárok na mateřskou?

Pokud ano, z čeho se bude počítat mateřská? Z příjmu před první mateřskou nebo z dovolené před první rodičovskou dovolenou?

Děkuji

Vyřešeno
, , , , Veronika 9 měsíců 1 Odpověď 285 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Pokud jste nyní stále zaměstnaná (tj. máte pracovní poměr na dobu neurčitou, ve kterém aktuálně máte rodičovskou dovolenou) a vaše zaměstnání nezanikne (muselo by se jednat o specifický případ – například, že by firma ukončila svou činnost, jinak výpověď během rodičovské „jen tak“ dostat nemůžete), pak byste u dalšího dítěte, měla mít s největší pravděpodobností nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

    To, že byste případně ihned po skončení rodičovské, nastoupila rovnou do pracovní neschopnosti a na neschopence byla až do začátku další mateřské, by v zásadě nemělo hrát žádnou negativní roli pro nárok na PPM na druhé dítě. Nemělo by to mít negativní vliv ani na výpočet výše PPM.

    Pokud se vám druhé dítě narodí do 4 roků toho prvního (resp. pokud budete mít začátek mateřské do 4 roků prvního dítěte), pak máte nárok na mateřskou, která bude „minimálně stejně vysoká“, jako u prvního dítěte.

    Pokud je začátek další mateřské do 4 roků věku toho prvního (předchozího) dítěte, tak se vám určí vyměřovací základ na základě aktuálních podmínek. Ten se porovná s vyměřovacím základem, který se použil pro výpočet PPM u prvního dítěte. A pro výpočet PPM na druhé dítě se použije ten vyměřovací základ, který bude vyšší.

    Vzhledem k tomu, že se průběžně zvyšují redukční hranice, tak byste v takovém případě, měla mít u dalšího dítěte buď stejnou, nebo i o něco málo vyšší mateřskou.

    Viz paragraf 19, odstavec 3, zákon o nemocenském pojištění:

    (3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

    Podmínkou je pouze to, abyste byla stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele (během rodičovské dovolené, ani následně během neschopenky nemůžete dostat výpověď z „běžných“ důvodů). A dále to, že začátek PPM (6 až 8 týdnů před porodem) bude v době do 4 roků předchozího dítěte.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď