Délka podpory pro nezaměstnané , Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Jaká je minimální podpora v nezaměstnanosti 2024? , Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu na ÚP , Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce , Kolik je podpora od Úřadu práce 2024 , Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2024 , Mám nárok na podporu po neschopence , Z čeho se vypočítá podpora od Úřadu práce?
Z jakého příjmu bude vypočtena výše podpory v nezaměstnanosti?
Otázka
Dobrý den, pracovala jsem několik let na HPP ve služebním úřadu. Byla jsem přes 500 dnů v pracovní neschopnosti.
Během nemoci jsem byla převedena na jinou práci, kterou jsem, z důvodu nemoci, nevykonávala.
Skončila jsem na vlastní žádost v zaměstnání ze zdravotních důvodů.
Zajímalo by mne, z jakého příjmu bude vypočtena výše podpory v nezaměstnanosti, z posledního dosaženého, nebo z příjmu, kterého bych dosáhla, pokud bych pracovala na převedeném místě?
Děkuji za odpověď.
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti, Úřad práce
2 roky
1 Odpověď
783 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek, za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí, v posledním ukončeném zaměstnání.
Váš poslední dosažený příjem, před začátkem dlouhodobé pracovní neschopnosti, je tedy pro výpočet podpory v nezaměstnanosti irelevantní (nehraje žádnou roli). Příjem během neschopenky (nemocenské dávky), také nemají žádný význam pro výpočet podpory.
Viz paragraf 50, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:
Výpočet podpory, by se měl provést na základě průměrného čistého měsíčního výdělku, z posledního kalendářního čtvrtletí.
Určení průměrného výdělku se řídí zákoníkem práce. Ten pamatuje na situace, kdy zaměstnanec v posledním kalendářním čtvrtletí nepracoval.
Pokud v rozhodném období nebylo odpracováno alespoň 21 dní (směn), pak se na místo průměrného výdělku, použije pravděpodobný výdělek.
Tj. zjednodušeně to, co byste si vydělala, pokud byste pracovala. Pravděpodobný výdělek, by tedy vycházel z vaší aktuální pracovní smlouvy a aktuálního pracovního zařazení (počítal by se ze mzdy/z platu, který máte nyní).
Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 355: