Do kdy je nárok na výplatu rodičovské? , Dočerpání rodičovské před mateřskou , Jednorázová výplata rodičovské , Kdy dostanu poslední rodičovskou? , Kdy končí rodičovská dovolená? , Komu nahlásit ukončení rodičovské? , Mateřská hned po rodičovské , Přechod z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou , Přechod z rodičovské hned na mateřskou , Ukončení rodičovské dovolené?
Přechod z rodičovské dovolené na mateřskou
Otázka
Dobrý den, momentálně pobírám rodičovský příspěvek na první dítě (2 roky), a během 14 dní bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou.
Papír k nástupu odevzdám v zaměstnání a je potřeba jít na sociálku pozastavit rodičovskou nebo si to řeší zaměstnavatel?
Děkuji
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Peněžitá pomoc v mateřství, Rodičovský příspěvek, Sociální dávky
3 roky
1 Odpověď
1066 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství („mateřskou“), si vyřizujete u svého zaměstnavatele. Váš lékař, by vám měl vystavit příslušný dokument, který předáte zaměstnavateli. Ten do něj doplní všechny potřebné údaje ohledně vyměřovacího základu, a následně jej předává na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ).
Rodičovský příspěvek spadá pod sociální dávky, a vyplácí vám ho Úřad práce. Zde platí obecná povinnost, že všechny změny (jakékoliv, které mají nějaký vztah, k sociálním dávkám), je nutné hlásit do 8 dní. Změny je možné hlásit osobně, elektronicky či písemně.
Viz paragraf 61, zákon o státní sociální podpoře:
Nárok na rodičovský příspěvek zaniká ve chvíli, kdy se vám narodí další dítě a/nebo ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Takže pokud v květnu 2022, již budete mít nárok na PPM, tak v daném měsíci nemáte nárok na rodičovský příspěvek (nárok by byl jen v případě, že by PPM byla velmi nízká, pak je případně nárok na rozdíl).
Viz paragraf 30b, zákon o státní sociální podpoře:
Pokud jste do konce dubna 2022, nestihla vyčerpat celou částku rodičovského příspěvku (300 000 Kč na jedno dítě), pak si po narození druhého dítěte můžete podat žádost o jednorázové vyplacení zbylé, nevyčerpané částky od Úřadu práce.
Viz paragraf 30a, zákon o státní sociální podpoře: