Nárok na PPM v novém zaměstnání – minimální doba v nové práci?

Otázka

Dobrý večer,

Do ledna 2023 budu pobírat rodičovský příspěvek. Do té doby bychom chtěli zapracovat na dalším dítěti, ale člověk si to nenaplánuje.

Nyní mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou, tu budu muset vypovědět, protože do té práce se nebudu moci vrátit. Takže budu muset nastoupit do nového zaměstnání.

Pokud nastoupím do nového zaměstnání, po jaké době budu mít nárok na mateřskou dovolenou?

Teď jsem nárok na mateřskou měla.

Vyřešeno
, Kateřina 2 roky 1 Odpověď 569 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Peněžitá pomoc v mateřství, spadá pod dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění (zákon o nemocenském pojištění). Pro všechny „nemocenské“ dávky, obecně platí, že stačí být účastníkem nemocenského pojištění (+ jednotlivé dávky mají další podmínky). Není potřeba nějaká „minimální odpracovaná doba“ v novém zaměstnání.

  Týká se to jak nemocenských dávek (nemocenská při neschopence), tak i „mateřské“ (peněžité pomoci v mateřství). Nárok na tyto dávky, může vznikat vlastně již od prvního dne v novém zaměstnání (účast na nemocenském pojištění, vzniká po zahájení výkonu práce).

  Pro nárok na PPM, musí být pochopitelně splněny i všechny ostatní podmínky. Musíte mít splněnu minimální dobu účasti na nemocenském pojištění – alespoň 270 dní za poslední 2 roky, před termínem nástupu na PPM.

  Do těchto 270 dní, se ale započítají i všechna předchozí zaměstnání, v období posledních 24 měsíců, před termínem nástupu na PPM (tedy i to, které by vám případně končilo v lednu 2023, kdy vám končí rodičovská dovolené).

  Pokud bude mít do 2023 rodičovskou dovolenou (smlouva na dobu neurčitou), a následně nastoupíte do jiného zaměstnání (klidně i s nějakou prodlevou), pak tuto podmínku zřejmě budete splňovat.

  Další důležitou podmínkou je to, že v době termínu nástupu na PPM (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být účastníkem nemocenského pojištění (například zaměstnaná). Nebo musíte být alespoň v ochranné době. Ta může být až 180 dní, od skončení posledního zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná.

  Pokud byste ale například ukončila současné zaměstnání, a následně byla nezaměstnaná, a otěhotněla až po skončení zaměstnání, pak by se vás tato ochranná doba netýkala.

  Pokud byste ale například v lednu již byla těhotná, a přesto ukončovala zaměstnání, pak by po jeho skončení, byla ochranná doba 180 dní. Pokud byste měla nástup na PPM, během ochranné doby, tak by byl nárok i na „mateřskou“.

  Pro nárok na PPM, se v zásadě nerozlišuje, jestli v daném zaměstnání pracujete několik týdnů, několik měsíců nebo několik roků (resp. hraje to roli u výpočtu PPM – z jakého rozhodného období, se bude určovat vyměřovací základ pro PPM).

  S plánováním těhotenství, a nástupem do nového zaměstnání, si jenom dejte pozor na to, že pokud byste otěhotněla ve zkušební době v nové práci, tak s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i když jste těhotná.

  Nesmí to sice být jenom z důvodu vašeho těhotenství, ale ve zkušební době si zaměstnavatel snadno zdůvodní, že „nesplňujete“ nějaká výkonnostní kritéria, a může vám zrušit pracovní poměr, i když jste těhotná (ve zkušební době se zpravidla nejedná o výpověď, platí odlišné podmínky).

  Ochrana pro těhotné ženy (zákaz výpovědi), je v plné míře, až po skončení zkušební doby.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď