Dlouhodobá pracovní neschopnost , Jak dlouho můžu být na neschopence? , Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Mám nárok na podporu po neschopence , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání , Nemocenská během výpovědní doby , Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské , Výpověď dohodou při neschopence , Výpověď ze zaměstnání během neschopenky , Výpověď ze zaměstnání po skončení neschopenky
Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení nemocenské
Otázka
Dobrý den, mám dotaz ohledně mého nároku na podporu v nezaměstnanosti.
Jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti (380 dnů). S koncem mé nemocenské mi skončí i můj současný pracovní poměr (výpověď daná mnou).
Je možné za této situace nastoupit na úřad práce a mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Před nástupem na PN jsem pracovala 6 let zpětně bez přestávek na klasický HPP.
Předem děkuji za odpověď.
Vyřešeno
Neschopenka, Podpora v nezaměstnanosti, Úřad práce, Výpověď ze zaměstnání
2 roky
1 Odpověď
2762 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Na podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok, pokud jsou splněny podmínky, které určuje příslušný zákona (jedná se především o zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.).
Skutečnost, že jste více než rok (380 dní) nepracovala v zaměstnání a byla na neschopence, nemusí být důvodem, proč byste neměla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální doba účasti na důchodovém pojištění v rozsahu 12 měsíců za poslední dva roky.
Účast na důchodovém pojištění, vzniká během zaměstnání (jsou určité výjimky, jako je například práce na dohodu s nízkým příjmem apod.). Nebo při podnikání. Případně se pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, započítává i náhradní doba zaměstnání (náhradní doba důchodové pojištění).
Jako náhradní doba pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se započítává i doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání.
Na podporu v nezaměstnanosti byste tedy měla nárok i v případě, že by vám nejprve skončil pracovní poměr, a vy následně (do 7 dní) nastoupila na neschopenku, a byla v pracovní neschopnosti déle než 1 rok.
Ve vašem případně, kdy jste po celou dobu pracovní neschopnosti byla zaměstnaná (byť jste poslední cca rok fakticky nepracovala), by měl být zcela určitě nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Resp. pro nárok na podporu, musí být splněny i další podmínky – musíte se na Úřadu práce zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání a musíte plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání.
Nesmíte již dále být v pracovní neschopnosti. Nesmíte vykonávat nějaké jiné zaměstnání (nebo jinou výdělečnou činnost), které by kolidovalo s podmínkami. Nesmíte pobírat starobní důchod, atd. – těch dalších omezení je tam celá řada (ale nepředpokládám, že by se vás týkaly).
Co se týká výpočtu samotné podpory v nezaměstnanosti, tak tam bude záležet na více faktorech. Mimo jiné i na důvodu pro ukončení pracovního poměru. Píšete, že výpověď jste dala vy – pokud by to bylo bez „vážného důvodu“ (paragraf 5, odstavec c, zákona o zaměstnanosti), pak se podpora krátí. Roli hrají i další faktory, které neznám.