Proplacení ošetřovného v případě, že je dítě v péči bývalé partnerky

Otázka

Dobrý den,

moje nezletilá dcera onemocněla a bývalá partnerka, které byla dcera soudně svěřena do péče, se o ni nemohla postarat vzhledem k její nové práci. Stále však pobírá na dceru rodičovský příspěvek.

S dcerou jsem zůstal po dobu 9-ti dní doma a na doporučení dětské doktorky jsem si vzal paragraf. Poté jsem se od různých známých dozvěděl, že na proplacení paragrafu nemám nárok, v zákoně jsem formulaci o tomto případu nenašel, tak bych potřeboval poradit.

Děkuji

Vyřešeno
, Vít P. 3 roky 1 Odpověď 432 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  V době, kdy je na dítě ještě stále čerpán rodičovský příspěvek, vám opravdu nevzniká nárok na ošetřovné. Na ošetřovné by mohla mít případně nárok vaše bývalá partnerka, která již chodí do zaměstnání.

  Pokud by dítě onemocnělo, a ona s ním potřebovala zůstat doma, pak je to možné, i když na dítě současně dostává rodičovský příspěvek.

  Ve vašem případě to ale možné není. Je to upraveno přímo v příslušném zákonu – zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 39:

  (3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat. Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování osoby uvedené v odstavci 1 písm. a) nebo z důvodu péče o dítě podle odstavce 1 písm. b), jestliže jiný pojištěnec má z důvodu poskytování dlouhodobé péče osobě uvedené v odstavci 1 nárok na výplatu dlouhodobého ošetřovného.

  Tj. vy, jako zaměstnanec, na ošetřovné na dítě nárok nemáte, protože vaše bývalá partnerka na něj stále dostává rodičovský příspěvek.

  Nárok na ošetřovné by vám mohl vzniknout jen v případě, že byste musel pečovat o dítě z toho důvodu, že vaše bývalá partnerka by byla sama nemocná (nebo v porodnici nebo nějaký jiný důvod), a nebyla se schopná sama o dítě postarat.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď