Prodloužení rodičovské dovolené ze 3 na 4 roky

Otázka

Dobrý den,

Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné si prodloužit rodičovskou dovolenou, ze 3 roků na 4 roky?

Synovi budou v lednu 3 roky. Nemám ale pro něj školku, pokud se něco neuvolní, tak asi až od září, což je strašně dlouho. Tak jsem si říkala, že bych s ním byla doma dál. Je to prosím možné?

Děkuji za odpověď!

Vyřešeno
, Jana N. 1 rokem 1 Odpověď 5623 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    2

    Prodloužení rodičovské dovolené na 4 roky, bohužel není možné. Rodičovská dovolená, může být maximálně do 3 roků dítěte. Rodičovská dovolená, tedy končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte, a žádné další prodloužení není možné.

    Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196:

    § 196 Rodičovská dovolená

    K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

    Na 4 roky, si můžete případně prodloužit dobu čerpání rodičovského příspěvku. Můžete se obrátit na Úřad práce, a podat si žádost o změnu výše rodičovského příspěvku (viz. Příslušný formulář „Volba výše rodičovského příspěvku“).

    Nevyčerpaná částka rodičovského příspěvku, která vám ještě zbývá, se následně rozpočítá na požadovaný počet měsíců. Rodičovský příspěvek, je takto možné čerpat až do 4 roků dítěte.

    Musíte si ale nějak vyřešit situaci v zaměstnání. Tam byste se měla vracet den, po skončení rodičovské dovolené (den po 3 narozeninách dítěte). Je zde několik možností:

    1) Můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna – zvláště s ohledem, že nemáte zajištěno hlídání pro dítě, by vám jej zaměstnavatel měl poskytnout (není to ale jeho striktní povinnost, záleží i na jeho provozních možnostech, takže je to především o vzájemné dohodě)

    2) Můžete zaměstnavatele požádat například o zkrácený úvazek, který by se dal skloubit s péčí o dítě (opět, zaměstnavatel by vám měl dle zákoníku práce vyhovět, ale není to jeho striktní povinnost, záleží i na jeho možnostech/provozních poměrech)

    3) Ukončit zaměstnání dohodou/výpovědí – následně můžete být doma a dobírat rodičovský příspěvek, nebo případně můžete být vedená na Úřadu práce, s nárokem na podporu v nezaměstnanosti

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď