Jaká práce je zakázaná pro těhotnou ženu , Kdy je nárok na rizikové těhotenství? , Kdy poznám že jsem těhotná , Může zaměstnavatel propustit těhotnou ženu? , Na co má nárok těhotná žena? , Neschopenka při rizikovém těhotenství , Převedení na jinou práci v zaměstnání , Těhotenství ve zkušební době , Vyrovnávací příspěvek v těhotenství , Zákaz výpovědi pro těhotnou ženu
Převedení na jinou práci během těhotenství
Otázka
Dobrý den, nikde to nemohu vyhledat, tak se obracím na vás.
Jsem těhotná 7tt a mám fyzicky náročnou práci na 3 směny. V práci jsem to musela říct vedoucí. Chtěla jsem přeřadit na jinou práci, ale žádnou pro mě neměli.
Poslali mě k mému gynekologovi a ten mi tedy napsal neschopenku. Já mám teď omezené vycházky na 6 hodin a budu pobírat nižší peníze, protože marodím.
Myslím, že jsem v nevýhodě, když chci dále pracovat a zaměstnavatel mě nemůže převést na jinou práci, protože pro mě žádnou nemá.
Jak to mám řešit? Je chyba na straně zaměstnavatele?
Děkuji za odpověď
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Pracovní právo
4 roky
1 Odpověď
882 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Podle zákoníku práce, má zaměstnavatel povinnost, přeřadit vás na jinou práci, pokud jste těhotná a pokud daná práce/pracovní pozice není vhodná pro těhotné ženy. Viz zákoník práce, paragraf 41:
Přesný výčet prací, které jsou zakázané pro těhotné ženy – viz Vyhláška č. 180/2015 Sb.
Pokud jste zaměstnavatele požádala o převedení na jinou práci, pak má zaměstnavatel povinnost převést vás na jinou práci. „Výmluva“, že pro vás nemá jinou práci, není v souladu s tím, co stanovuje příslušný zákon.
V případě, že zaměstnavatel pro vás nemá adekvátní pracovní zařazení odpovídající vaší pracovní smlouvě a vašemu těhotenství, může vás převést na jinou pracovní pozici, která nebude odpovídat vaší pracovní smlouvě. A to i bez vašeho souhlasu.
Viz opět paragraf 41:
Pokud by převedení na jinou pracovní pozici, bylo spojeno s poklesem příjmu, pak máte během těhotenství nárok na dávku nemocenské pojištění – vyrovnávací příspěvek v těhotenství, kterým by se vám „dorovnal“ snížený příjem.
V případě, že vás zaměstnavatel nemůže převést na žádnou jinou pracovní pozici (i taková situace může objektivně nastat), pak se ale jedná o překážku na straně zaměstnavatele. Vy pak máte nárok na náhradu mzdy ve výši 80%.
Tj. zaměstnavatel vás určitě nemůže „poslat“ k lékaři aby vám napsal neschopenku. Jistě, z pohledu zaměstnavatele je to určitě nejlepší varianta. Vy s tím ale určitě nemusíte souhlasit.
Můžete trvat na tom, že požadujete převedení na jinou pozici. Pokud vám ji zaměstnavatel z objektivních důvodů nebude schopný poskytnout (byť by se jednalo o jinou práci, než máte sjednanou v pracovní smlouvě), pak máte nárok na náhradu mzdy ve výši 80% z platu.
Tj. můžete se obrátit na svého zaměstnavatele a nenechat se odbýt. Domnívám se, že zaměstnavatel je si velmi dobře vědom svých povinností. Řešení, kdy jste na neschopence, je ale pro něj „nejvýhodnější“, protože mu s vámi nevznikají náklady.
Na druhou stranu, pokud se nenecháte odbýt, tak by vám měl nabídnout nějaké pracovní zařazení nebo poskytnout náhradu mzdy. Jinak by se jednalo o porušení zákona, se všemi důsledky.
Pokud by vám zaměstnavatel i nadále tvrdil, že pro vás nemá jinou pracovní pozici, tak jej požádejte, ať vám to dá písemně. A uvidíte, že změní názor.
Vzhledem k těhotenství vás nemůže propustit. Záleží tedy na vás. Pokud budete dostatečně asertivní a nenecháte se odbýt, tak by vám měl vyhovět. Pokud ne, můžete to řešit dále. Například tím, že porušení Zákoníku práce nahlásíte na Státní úřad inspekce práce apod.