Délka podpory pro nezaměstnané , Jaká je minimální podpora v nezaměstnanosti 2024? , Kolik je podpora od Úřadu práce 2024 , Kolik je podpora v 60 letech , Na jaké dávky má nárok OSVČ? , Podpora po skončení zaměstnání 2024 , Podpora pro OSVČ , Přerušení podnikání OSVČ , Výpočet podpory na Úřadu práce , Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané
Přerušení OSVČ – kolik bude moje podpora v nezaměstnanosti?
Otázka
Dobrý den, jsem OSVČ a platím celý rok paušální daň.
Od 1. 1. 2022 chci přerušit podnikání ze zdravotních důvodů. Kolik budu mít podporu v nezaměstnanosti, když příjem tohoto roku bude cca 430 tis Kč?
Předem díky za info
Vyřešeno
Podnikání OSVČ, Podpora v nezaměstnanosti
3 roky
1 Odpověď
1435 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pokud OSVČ (živnostník) přeruší nebo ukončí podnikání, tak může mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, stejně jako zaměstnanci při ukončení zaměstnání.
Základní podmínka pro nárok na podporu v nezaměstnanosti u OSVČ je stejná, jako u zaměstnanců. A to, že musí mít účast na důchodovém pojištění (placení sociálního), alespoň 12 měsíců za poslední dva roky. Pokud podnikáte alespoň jeden rok, pak byste tuto podmínku měl splňovat.
Zatímco ale u zaměstnanců, se při výpočtu podpory v nezaměstnanosti vychází z jejich skutečných příjmů (podpora se počítá z průměrné čisté mzdy), u OSVČ je to s výpočtem podpory jinak.
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti u OSVČ, je rozhodující vyměřovací základ. Když bych to zjednodušila, tak čím vyšší sociální pojištění OSVČ platí, tím vyšší může mít podporu.
U OSVČ v režimu paušální daně, byl v roce 2021 stanoven vyměřovací základ 10 191 Kč měsíčně (vychází se z minimálního vyměřovacího základu, zvýšeného o 15%).
Na základě tohoto vyměřovacího základu, by se vám vypočítala podpora v nezaměstnanosti.
Když to opět trochu zjednoduším, tak by vám podpora vycházela podobně, jako u zaměstnance s průměrnou čistou mzdou 10 191 Kč.
V takovém případě by podpora v nezaměstnanosti vycházela takto:
Doba, po kterou můžete dostávat podporu v nezaměstnanosti, se pak odvíjí od vašeho věku. Do 50 roků je to 5 měsíců. Od 50 do 55 roků je to 8 měsíců. Nad 55 roků je to pak 11 měsíců.
Před tím, než půjdete na Úřad práce, je ale nutné přerušení živnosti. To je možné provést na kterémkoliv živnostenském úřadu, nebo případně i elektronicky.
Dále je nutné dát vědět i okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu.
Před návštěvou Úřadu práce, si také musíte na OSSZ vyžádat potvrzení o dobách účasti na důchodovém pojištění a potvrzení o posledním vyměřovacím základu pro účely ÚP. Opět je to možné vyřídit osobně na „vaší“ pobočce OSSZ nebo i elektronicky.