Přechod z rodičáku na další mateřskou s druhým dítětem

Otázka

Dobrý den,

jsem se svým dvouletým synem na rodičáku. Ten mi končí příští rok v dubnu. Zjistila jsem teď, že jsem znovu těhotná.

Chtěla bych vědět, kdy se nastupuje na mateřskou, abych nemusela vracet zpětně rodičovský příspěvek!

Vyřešeno
, , Veronika G. 3 roky 1 Odpověď 2965 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), vám u druhého dítěte budete vznikat za předpokladu, že jste nyní na rodičovské dovolené – tj. jste stále zaměstnaná. Pak byste zřejmě měla splňovat příslušné podmínky pro nárok na PPM, i u druhého dítěte.

  Pokud by ale vaše zaměstnání skončilo, již například před narozením prvního dítěte, nebo v průběhu doby, kdy jste s prvním dítětem doma, pak byste u druhého dítěte nemusela mít nárok na PPM.

  Nárok na rodičovský příspěvek na první dítě, vám zaniká:

  • Ve chvíli, kdy je vyčerpána celá částka (aktuálně je to 300 000 Kč)
  • Ve chvíli, kdy se narodí druhé dítě (resp. nárok končí na konci měsíce, který předchází měsíci, kdy se narodilo druhé dítě)
  • Ve chvíli, kdy vám vznikne nárok na mateřskou na druhé dítě (v měsíci, kdy je nárok na PPM na druhé dítě, se rodičovský příspěvek vyplácí, jen pokud je vyšší než PPM, a to jen ve výši rozdílu mezi PPM a RP)

  Pokud budete mít u druhého dítěte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak je nástup na PPM, nejpozději od začátku 6 týdne před porodem (můžete nastoupit i dříve – od začátku 8 týdne před porodem).

  Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 34:

  § 34

  Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

  (1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

  a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď