Neschopenka a výpověď ze zaměstnání

Otázka

Dobrý den.

Mám dotaz, snad pochopíte. Mám pracovní smlouvu na dobu určitou, od listopadu 2020 do konce října 2021.

V dubnu jsem otěhotněla a koncem května, jsem šla na neschopenku.

Dnes mi přišel dopis z firmy s výpovědí ke dni 31. říjnu 2021.

Má otázka zní, může mě i přesto že jsem na neschopence zaměstnavatel propustit?

Děkuji

Vyřešeno
, Brigita V. 3 roky 1 Odpověď 961 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Jste si opravdu jistá, že vám zaměstnavatel poslal výpověď ze zaměstnání? V dotazu píšete, že máte pracovní poměr, na dobu určitou. A to do konce října 2021.

  Vzhledem k tomu, že váš pracovní poměr, by měl na konci října skončit, tak se mi příliš nezdá, že by vám zaměstnavatel posílal výpověď. Nehledě na to, že pokud by se opravdu jednalo o výpověď, pak by zde musela být dvouměsíční výpovědní doba.

  Nebyla to spíše jen písemná informace o tom, že zaměstnavatel nepočítá, s dalším prodlužováním vaší pracovní smlouvy na dobu určitou?

  Pracovní poměr na dobu určitou, zpravidla končí k datu, které bylo ve smlouvě dojednáno. U vás, by tedy měl skončit k 31. 10. 2021.

  Pracovní poměr na dobu určitou, může být případně ukončen i dříve – pak by se jednalo o výpověď.

  V době, kdy jste v pracovní neschopnosti a/nebo těhotná, se ale na vás vztahuje ochrana (stanovená zákoníkem práce), a zaměstnavatel vám nesmí dát klasickou výpověď.

  Z toho důvodu se mi moc nezdá, že by vám zaměstnavatel opravdu dal výpověď (ve smyslu jak je výpověď definována zákoníkem práce).

  Jinak ale platí, že během neschopenky/těhotenství, vám sice zaměstnavatel nesmí dát výpověď.

  Pokud ale máte pracovní poměr na dobu určitou, tak vám samotná neschopenka/těhotenství, nezakládá žádný nárok, na prodloužení pracovního poměru (prodloužení pracovního poměru na dobu určitou, je možné jen na základě souhlasu obou stran).

  Takže i když jste nyní v pracovní neschopnosti, váš pracovní poměr by měl skončit tak, jak jste si se svým zaměstnavatelem dohodla.

  Nejedná se ale podle všeho o výpověď, ale o to, že na konci října, vám skončí pracovní poměr na dobu určitou.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď