Dlouhodobá pracovní neschopnost , Do kdy musím zajít na Úřad práce? , Kdy je nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru? , Kolik je podpora po skončení smlouvy na dobu určitou , Minimální sociální pojištění 2024 , Musím si sám platit sociální pojištění? , Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání , Nárok na neschopenku po skončení zaměstnání , Podpora po skončení práce na dobu určitou , Ukončení pracovního poměru na dobu určitou
Neprodloužení smlouvy na dobu určitou a neschopenka
Otázka
Dobrý den, prosíme o radu:
Naše mamka je zaměstnaná na dobu určitou, do 31. 10. 2021. S tím, že od 6. srpna 2021, je v pracovní neschopnosti. Neschopnost stále trvá, a podle lékaře bude pokračovat minimálně do konce roku.
Nyní jsme se se zaměstnavatelem dohodli, že jí nebude pracovní poměr prodloužen.
Otázka zní: musí se mamka přihlásit na úřad práce, až jí skončí pracovní poměr? Nebo, kdo za ní bude odvádět sociální pojištění, když již nebude zaměstnaná, ale bude v pracovní neschopnosti?
Předem velmi děkujeme za odpověď.
Vyřešeno
Nemocenská, Nemocenské dávky, Neschopenka, Úřad práce, Výpověď ze zaměstnání
3 roky
1 Odpověď
734 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pracovní neschopnost, po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pokračuje dále, bez toho že by se pro vaši matku něco měnilo.
V pracovní neschopnosti (s nárokem na nemocenské dávky), může být i po skončení pracovního poměru.
Maximální doba, po kterou je nárok na nemocenské dávky, je až 380 dní, od začátku neschopenky. V některých případech je možné i další prodloužení (až o 350 dní).
Během pracovní neschopnosti, po ukončení zaměstnání, za vaši matku platí zdravotní pojištění stát. Tuto skutečnost, je ale případně nutné oznámit na zdravotní pojišťovnu. Viz. Povinnosti pojištěnců, za které platí zdravotní pojištění stát (na webu VZP, jiné zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).
Doba v pracovní neschopnosti (po skončeném zaměstnání), během které je nárok na nemocenské dávky, se započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění.
Viz zákon o důchodovém pojištění, zákon číslo 155/1995 Sb., paragraf 5:
Takže „sociální“ pojištění, není potřeba vůbec řešit. Doba v pracovní neschopnosti, se započítává pro nárok na důchod, jako doba důchodového pojištění (fakticky ale nikdo nic neplatí – ani stát).
Po skončení zaměstnání, vaše matka nemusí chodit na Úřad práce. Dokud je na neschopence, tak ji na Úřadu práce nemohou zařadit, do evidence uchazečů o zaměstnání. A nevznikal by jí tak ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, odstavec 2:
Na Úřad práce, by vaše matka měla jít, do 3 pracovních dní, od ukončení neschopenky. Pak jí případně bude vznikat i nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud budou splněny příslušné podmínky).