Nemocenská a pracovní smlouva na dobu určitou

Otázka

Dobrý den.

Beru antibiotika a zvažuji jít na nemocenskou. Bude mi ale končit smlouva v práci, na konci měsíce.

Zajímalo by mě, jestli když nastoupím na nemocenskou v době pracovní smlouvy, jestli budu zaměstnaný i po skončení smlouvy? (Smlouvu mám na dobu určitou po druhé na 3 měsíce.)

Předem děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , , , Lukáš B. 2 roky 1 Odpověď 1217 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Pracovní poměr, sjednaný na dobu určitou, končí uplynutím dojednané doby (u vás 3 měsíce), nebo případně k datu, které bylo dojednáno.

  To, že v době skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, budete v pracovní neschopnosti, nehraje žádnou roli. Není zde žádný „nárok“ na prodloužení smlouvy na dobu určitou.

  Něco jiného by byla situace, kdy byste byl v pracovním poměru, na dobu neurčitou. V takovém případě, by pro vás platila ochrana – zaměstnavatel vám nesmí dát výpověď ze zaměstnání, když jste na neschopence.

  U pracovního poměru na dobu určitou, ale žádnou výpověď nedostáváte, smlouva prostě skončí, k určenému datu (po uplynutí určené doby).

  Po skončení pracovní smlouvy, ale můžete být i nadále v pracovní neschopnosti, a měl byste mít dále nárok na nemocenské dávky.

  Po skončení neschopenky, pak případně můžete jít na Úřad práce, a můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud budete splňovat příslušné podmínky – například minimální doba důchodového pojištění 12 měsíců za poslední dva roky, atd.).

  Na Úřad práce, byste pak měl zajít, do 3 pracovních dní, od skončení neschopenky. Během neschopenky tam chodit nemusíte. Úřad práce vás v době pracovní neschopnosti, nemůže zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď