Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání – nezaměstnaná na ÚP

Otázka

Dobrý den, prosím o radu.

Ke dni 31. 8. 2020 mi byl ukončen HPP z důvodu nadbytečnosti (byla jsem zaměstnaná 2 roky). Od 1.9.2020 jsem se přihlásila tedy na ÚP.

Z důvodu vyplacení odstupného, mi podpora byla vypočítána na 5 měsíců a to od 12/2020 do 4/2021.

Nyní jsem ale v 6 týdnu těhotenství. Bohužel zaměstnavatel, se kterým jsem jednala, mne kvůli těhotenství nezaměstná.

Mohla bych začít pracovat na ŽL, jako OSVČ? Pokud ano, kdy se z evidence ÚP odhlásit a co začít platit, abych měla nárok na podporu v mateřství?

Nebo mám raději zůstat v evidenci ÚP, a co by mi potom z toho plynulo? Mohla bych si platit sama nemocenské pojištění, i když jsem v evidenci ÚP a mohla bych potom čerpat PPM?

Moc děkuji za odpověď a radu

Vyřešeno
, , Michaela K. 3 roky 1 Odpověď 486 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, vám nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nevzniká.

  Nárok jako nezaměstnaná, byste mohl mít jen v případě, že byste byla těhotná již v době ukončení zaměstnání. Pak by vám ze zaměstnání plynula ochranná doba 180 dní. To se vás ale netýká, protože vaše těhotenství začalo až v době, kdy jste nezaměstnaná.

  Nemocenské pojištění, si jako nezaměstnaná, nemůžete sama platit. Pokud budete až do porodu vedená na ÚP, nebude vám vznikat nárok na mateřskou (PPM). Budete mít nárok na rodičovský příspěvek po narození dítěte. V celkové výši 300 000 Kč, maximálně 10 000 Kč měsíčně.

  Pokud byste chtěla nyní začít podnikat jako OSVČ, abyste měla nárok na mateřskou, pak to znamená splnit příslušné podmínky.

  Jako OSVČ byste musela mít splněnu účast na nemocenském pojištění minimálně 180 dní za poslední rok. Dále musí být splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní za poslední dva roky. To byste měla splněno započítáním doby předchozího zaměstnání.

  Znamenalo by si platit alespoň minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Tj. minimálně půl roku byste musela platit částku 5354 Kč:

  • V roce 2021 je minimální sociální pojištění 2588 Kč
  • V roce 2021 je minimální zdravotní pojištění je 2393 Kč

  Dále byste si musela platit nemocenské pojištění. Minimální nemocenské pojištění je v roce 2021 ve výši 147 Kč měsíčně. Jako začínající OSVČ, byste si mohla platit maximální částku 373 Kč. Více už ne.

  Na základě nemocenského pojištění ve výši 373 Kč měsíčně, byste pak mohla mít nárok na „mateřskou“ ve výši 409 Kč na jeden den, tj. 12 270 Kč za měsíc (30 dní) a 80 164 Kč celkem za 28 týdnů. Viz kalkulačka pro výpočet mateřské pro OSVČ.

  Začít podnikat jako OSVČ, byste ale musela co nejdříve, máte už poměrně málo času na to, abyste splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění jako OSVČ. Tj. co nejdříve zajít na Živnostenský Úřad, Finanční Úřad, ČSSZ, zdravotní pojišťovnu.

  Pozor na to, že „mateřská“ (PPM) začíná 6 týdnů před porodem. Pokud jste nyní v 6 týdnů, pak vám zbývá cca 28 týdnů (196 dní), na to abyste zahájila podnikání a splnila příslušné podmínky, pro nárok na PPM jako OSVČ.

  Ve chvíli, kdy zahájíte podnikání jako OSVČ, to také musíte oznámit na Úřad práce, a přijdete tím i o zbytek podpory v nezaměstnanosti. Je tedy otázka, jestli se vám vůbec vyplatí zahájení podnikání, jen kvůli nároku na PPM. Přijdete o nárok na podporu a budete muset zaplatit minimálně 32 124 Kč na minimálních odvodech (možná i více, záleží na tom, kdy přesně zahájíte a následně přerušíte/ukončíte podnikání).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď