Délka rodičovské dovolené , Do kdy je nárok na výplatu rodičovské? , Doba pobytu ve školce při rodičovské , Je nárok na prodloužení rodičovské? , Jednorázová výplata rodičovské , Kdo má nárok na rodičovský příspěvek 2024 , Kdo si může zvolit délku rodičovské? , Kdy má otec dítěte nárok na dovolenou? , Kolik je maximální rodičovská 2024? , Kolik je minimální rodičovská (rodičovský příspěvek) , Kolik je minimální rodičovská? , Může si o mateřskou požádat otec dítěte?
Minimální rodičovská – může být rodičovská dovolená jen na 6 měsíců?
Otázka
Dobrý den,
mohli byste mi prosím poradit, jaká je možná nejkratší doba rodičovské dovolené?
Je možné žádat o příspěvky, když by partner nastoupil na rodičovskou dovolenou, jen na 6 měsíců?
Jestli ne, jaké jsou možnosti? Jaká je nejkratší doba na rodičovské dovolené, abychom měli nárok na pobírání rodičovského příspěvku?
Může se při rodičovské dovolené pracovat na poloviční úvazek?
Chtěla bych nastoupit na mateřskou dovolenou a plně ji využít. Po skončení mateřské dovolené, bych se ale ráda vrátila do práce s tím, že by si partner požádal o rodičovskou dovolenou, ale jen na 6 měsíců.
Děkuji moc za radu
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Rodičovský příspěvek
3 roky
1 Odpověď
814 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Rodičovská dovolená a čerpání rodičovského příspěvku, jsou dvě zcela nezávislé věci:
Na rodičovský příspěvek, máte nárok, i když nejste na rodičovské dovolené. Stejně tak je možné být na rodičovské dovolené a nepobírat rodičovský příspěvek. Nijak to spolu nesouvisí.
Po skončení mateřské dovolené, tedy vůbec nemusíte nastupovat na rodičovskou dovolenou, a přesto můžete mít nárok na rodičovský příspěvek (pokud jsou splněny příslušné podmínky – viz dále).
Nárok na rodičovskou dovolenou, řeší zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), a ten stanovuje pouze maximální délku rodičovské dovolené. Tj. maximálně do 3 roků dítěte.
Minimální délka rodičovské dovolené není přímo stanovena – viz paragraf 196:
Takže pokud si partner v zaměstnání požádá o rodičovskou dovolenou v délce 6 měsíců, pak by mu měl zaměstnavatel vyhovět (viz „a to v rozsahu, o jaký požádají“).
Během rodičovské dovolené, můžete bez větších omezení pracovat – na nějaké brigádě, na poloviční úvazek, na plný úvazek, podnikat atd.
Rodičovská dovolená, je v podstatě „neplacené volno“ (resp., pracovní volno bez náhrady mzdy). Je tedy možné bez větších omezení pracovat v jiném zaměstnání či podnikat.
Nárok na rodičovský příspěvek, nijak nesouvisí s tím, zda jste/nejste na rodičovské dovolené. Na rodičovský příspěvek, máte nárok, i když, nejste na rodičovské dovolené a chodíte do zaměstnání na plný úvazek.
Musí být ale splněna příslušná podmínka = nárok na rodičovský příspěvek, je v případě, že je zajištěna celodenní péče o dítě. Tuto péči, nemusíte ve výsledku zajišťovat vy, může to být případně i jiná (zletilá) osoba.
Pro děti do 2 roků platí omezení, že nesmí být ve školce (nebo jiném podobném zařízení), po dobu delší než 92 hodin měsíčně.
Viz paragraf 31, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:
Pokud byste ale například byla domluvená, že po skončení mateřské dovolené, se bude o dítě starat babička (nebo třeba chůva), pak byste mohla chodit do zaměstnání, měla byste nárok na rodičovský příspěvek, aniž by partner musel být na rodičovské dovolené.
Co se týká minimální doby, za kterou je případně možné vyčerpat rodičovský příspěvek, tak ta se odvíjí od vašich příjmů.
Rodičovský příspěvek je ve výši 300 000 Kč na jedno dítě. Vy si pak můžete stanovit měsíční částku.
Pokud byste měla vysokou hrubou mzdu (řádově cca 140 000 Kč měsíčně), pak je možné zvolit maximální možnou měsíční částku rodičovského příspěvku – 43 470 Kč měsíčně (platí pro rok 2021, v roce 2022 to bude o něco více). Pak se dá celý rodičovský příspěvek vyčerpat za cca 7 měsíců.
Maximální možná výše rodičovského příspěvku (měsíční částka), je 30ti násobek z 70% z denního vyměřovacího základu pro PPM (odvíjí se od vašich příjmů). Například při hrubé mzdě 60 000 Kč, by byla maximální měsíční rodičovská cca 33 500 Kč.
Viz paragraf 30, zákon o státní sociální podpoře:
Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek je možné čerpat i během doby, kdy chodíte do zaměstnání, tak asi není důvod, snažit se RP vyčerpat co nejrychleji.